Zabalit to u Bakaly mi nepřišlo fér, říká Telička. Teď sedí na dvou židlích

ROZHOVOR TÝDNE

Zabalit to u Bakaly mi nepřišlo fér, říká Telička. Teď sedí na dvou židlích
Pavel Telička říká, že slova Andreje Babiše o NWR a Bakalovi se ho netýkají. Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Sdílet:

Co říká Babiš o Paskovu, to se mě ale absolutně netýká, tvrdí diplomat, lobbista a politik Pavel Telička (48). Tento týden se ocitl mezi dvěma kameny: sedí ve správní radě vlastníka dolu Paskov, kterého šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš ostře napadá. Současně je Telička lídrem hnutí ANO v kampani do evropských voleb, která právě začala. Poskytl velký rozhovor serveru ECHO24.cz.

Prý jste ve volbách do Evropského parlamentu favorit. Jaký těmto raným průzkumům přisuzujete význam?

Žádný velký. Ale je fajn, že jsme v popředí, nikoliv někde na čtyřech pěti procentech. To je dobrá indikace.

Dosavadní výsledky jsou vaším osobním vkladem, nebo se zatím vezete na vlně popularity Andreje Babiše?

Řekl bych, že v této fázi kampaně se skutečně vezeme na značce ANO. Během kampaně začne hrát větší roli sestava na kandidátkách a lidi v čele kandidátek.

Kdybyste měl krátce charakterizovat lídry konkurenčních stran – Jan Zahradil?

Toho z nich znám nejdéle. Pro mě typický politik ODS, konzistentní ve svých názorech, které jsou dost odlišné od mých.

 V situaci, kdy dva ekonomové mají na vývoj eurozóny tři rozdílné názory, bych já datum stanovit neuměl.

Luděk Niedermayer?

Velmi slušný člověk, dobrý ekonom, pokud jako neekonom můžu soudit. Názorově jsem si s ním blíž, i když bychom se asi lišili třeba v načasování realizace vstupu do eura.

Jako že Niedermayer je víc hrr?

Jo. Topka chce stanovit termín vstupu, podle mě je to předčasné. V situaci, kdy dva ekonomové mají na vývoj eurozóny tři rozdílné názory, bych já datum stanovit neuměl.

Váš názor na přijetí eura se vyvíjí?

Jo, je fér říci, že vyvíjí. Proto, že se eurozóna vyvinula. Ještě jako velvyslanec při EU si pamatuji, jak někdy v roce 2003 měla Francie problémy s maastrichtskými kritérii, a neřešilo se to. Pro mě to byl zárodek některých chyb, které se pak rozvinuly. V ten moment se začaly přehlížet a zatlačovat některé problémy. Pak do toho vstoupily země, které přistoupily předčasně, některé prý i zkreslily data. Výsledkem je eurozóna v problémech. Já i dnes jsem zastáncem zavedení eura, vidím, že výhody převažují, ale v tuto chvíli Česko není připravené a eurozóna má problémy.

Byl byste pro referendum?

My jsme nebyli v EU v době, kdy si šlo vyjednat výjimku, jako ji má Dánsko nebo Británie. Takže máme závazek ho přijmout. Můžeme tak maximálně říci: hele, dejte si nejdřív svoje věci do pořádku. A za druhé: co když vypíšeme referendum na dobu, kdy bude vláda nepopulární a referendum bude o něčem úplně jiném než o euru?

Takže jste proti referendu?

Přikláním se k tomu, že u něčeho, co je v zásadě dané a kde se dá jednat o parametrech, by politická reprezentace měla nést zodpovědnost. Nicméně pokud na referendu bude politický konsensus, tak s ním zásadní problém nemám.

Vy jste léta patřil k nejhlasitějším zastáncům přijetí eura. Kdy jste začal brát zpátečku?

Já neberu zpátečku! Ale došlo k určitému vývoji, který legitimizuje potřebu, abychom zavedení eura správně načasovali. Není to ale otázka pro funkční období dnešní české vlády a de facto ani do funkčního období Evropského parlamentu.

Přesně před rokem jste říkal v jednom rozhovoru: pokud dnes stojí na prahu eurozóny Lotyšsko, není důvod, aby to za pět šest let nezvládla i Česká republika.

No, vždyť stát na prahu bychom za těch šest let mohli. Já měl tehdy na mysli spíš to, že pokud Lotyšsko zvládne se připravit i po ohromné recesi, kterou tam před pár lety měli, nevidím důvod, proč bychom se neuměli připravit my. Že se musíme snažit být připraveni. To byla spíše kritika směrem domů.

Logicky jsem nemohl nevzít v úvahu, že uvnitř hnutí ANO jsou i jiné názory na euro.

Nepřizpůsobil jste se spíš teď stranické linii? Babiš loni před volbami najednou začal tvrdit, že do eura ne.

Jistě probíhají nějaké diskuse a v něčem musí člověk svoji vyhraněnost ostrouhat. Logicky jsem nemohl nevzít v úvahu, že uvnitř hnutí jsou i jiné názory. Ale v základních věcech názor neměním.

Zvenku to tedy vypadá jako ostrá zatáčka.

Připouštím, že můžete nabýt tento dojem, asi i proto, že já jsem svoje názory v posledních devíti letech prezentoval víc na uzavřených fórech. Například jsem to v rámci různých debat říkal na jednání Stoiberovy skupiny pro odstraňování byrokratické zátěže (skupinu v Bruselu vede bývalý bavorský premiér Edmund Stoiber – pozn. red.). Ale hlavně: TOP 09 i ODS euro příliš vypichují, tyhle volby přece o euru vůbec nejsou.

Probírali jsme lídry ostatních stran. Co Jan Keller za ČSSD?

Toho mohou posuzovat podle názorů, které tiskne obden v Právu. S ním se asi budu hodně lišit v politických názorech i výběru témat: přijde mi, že to otevírá hodně přes emoce. My nabízíme věcná řešení praktických otázek.

Tak sliboval jste zrušení poplatků za roaming. Tento týden to odhlasoval Evroský parlament a tím vám to téma vyfoukl.

Když vyjdete s programem tak brzo jako my, před dvěma a půl měsíci, prostě takové riziko podstupujete. Ale s tím, jak se ukazovalo, že by náš bod mohl být přijat ještě za této legislativy, tak jsme ho přestali aktivně zdůrazňovat. Takhle jsme třeba původně chtěli dát do programu téma mýtného na německých dálnicích pro cizince. No a já pak o mýtném v rámci ještě jiných témat jednal s komisařem pro dopravu Siimem Kallasem -

To jako že jde občan Telička za místopředsedou Evropské komise a říká mu: hele, došlápni mi na ty Němce?

Ne. Ale jsem bývalý komisař a kdyby to bylo obráceně a on se mi jako bývalý komisař ozval, tak se s ním sejdu taky. Je fér říci, že jsem jedním z koordinátorů transevropské sítě, což je multimodální koridor od Baltu přes Varšavu a Berlín do Amsterdamu. Proto jsem vám taky řekl: o německém mýtu v rámci dalších témat. No, a když jsem s ním mýto v Německu otevřel, on povídá, že pozice komise je záporná. Tak jsme to ani nedali do programu. Ale prostě u obou témat jsme byli aktivní a zajímali se.

A co zbylo v evropském programu ANO po roamingu?

Například odstranění překážek na vnitřním trhu, sem patří implementace už přijatých liberálních opatření. Příklad doprava. Zkuste dnes jako česká logistická společnost dopravit zboží někam do východní Evropy. Budete mít ohromnou potíž. Doprava je liberalizovaná, ale orgány jiných států a tamní železniční společnosti vám ve skutečnosti budou házet klacky pod nohy. Velké téma je snižování administrativní zátěže. Tím se ohánějí téměř všechny tradičnější strany. Ale co tam kdy pro odstranění regulací udělaly? My k tomuhle představíme svoje velmi konkrétní nápady příští týden.

Já si zase pamatuji, že když tu dřív někdo prskal proti  nějaké regulaci z Bruselu, vy jste v zásadě vždycky vystupoval způsobem: jejda, už zase kverulujeme, tohle se nám vymstí.

To je taky pravda. Až já bohdá budu v parlamentu a přijdu na jednání svojí frakce, myslíte si, že bych měl vždycky všechno zkritizovat a sám nenabízet aktivní řešení? Proto je míra našeho vlivu v Unii dost nízká. Pak jsme nemohli prosadit věci které jsme opravdu chtěli. Když vám někdo furt podráží nohy, taky mu nevyjdete vstříc.

Jeden náš ministr říkal, že zemědělská politika pro nás není prioritou. Přičemž v zemědělství čerpáme eurodotace skoro nejlíp.

Jaké konkrétní věci nám nevyšly kvůli českému kverulantství?

Když vezmeme jednání o příštím rozpočtu Unie: jeden náš ministr říkal, že zemědělská politika pro nás není prioritou. Přičemž v zemědělství čerpáme skoro nejlíp. Ale tam je to nárokový, peníze jsou daný, a vy když máte x krav, tak ty peníze dostanete. Pak ovšem naše vláda říkala: pojďme místo zemědělských navýšit strukturální fondy. A my 65 miliard za uplynulé rozpočtové období ani nevyčerpáme. Ano, na poslední chvíli ještě byly nějaké české pokusy, ale když někdo nechce, už vás pak nevyslyší. Podobně s tzv. zastropováním pro zemědělské příjemce dotací. Kdyby tohle opatření vystoupilo v platnost, přišlo by do českého zemědělství o osm miliard korun méně. A v první fázi – to jsem dělal strategické poradenství – jsem neměl pocit, že se české vládě daří tomu čelit. Neměli jsme pozici, kdybychom to mohli ovlivňovat už v zárodku. Nakonec se to podařilo. Ale výsledek byl často odehrán jinde než českou exekutivou. Kdyby ta to zvládala, tak některé komerční subjekty tam vůbec nemusely působit. Větší práci jsme tam odváděli my a možná jeden dva diplomati na stálém zastoupení než politická reprezentace.

Pojďme do vnitropolitické současnosti. Ve vládě zuří spor o státní pomoc dolu Paskov společnosti NWR, a ministr průmyslu Jan Mládek říká, že nedávný návrh firmy, aby stát přispěl na sanaci dolu Paskov, jste podporoval i vy. Je to tak?

Co vám teď budu říkat, má svoje hranice, protože jako člen správní rady NWR a jeden z nevýkonných ředitelů musím dodržovat jistá pravidla. Nechci se nikoho dotknout, ale NWR není nějaká regionální společnost s nevytříbenou kulturou. To je společnost, která je kótovaná na burze, která má minoritní akcionáře, která podléhá britskému a nizozemskému dozoru příslušných trhů. To znamená, že já se musím chovat profesionálně a společnost má určené lidi na komunikaci. Jakmile vám teď okomentuji, jestli je to dobře nebo špatně, tak jsem ve střetu zájmů. Vy byste byl první, který by to napsal. Takže to neudělám.

Coby člen představenstva NWR jsem se podílel na rozhodnutí, které směřovalo k ukončení těžby na dole Paskov.

A jaké bylo vaše angažmá?

Coby člen představenstva NWR jsem se podílel na rozhodnutí, které směřovalo k ukončení těžby na dole Paskov. Protože těžba tam je už dlouhodobě ztrátová. Za dnešní ceny uhlí nemůže nikdo. Takhle by se asi rozhodl i jakýkoliv jiný soukromý vlastník. Přišel nějaký podnět, který vzešel z nejrůznějších stran, aby NWR zvážila prodloužení těžby v Paskově.

Z jakých nejrůznějších stran?

Tak asi víte, že se psaly články v novinách. A na nejrůznějších politických místech včetně některých členů Rusnokovy vlády byl zájem, aby se těžba prodloužila. Společnost tedy řešila, za jakých podmínek by to bylo možné. A já jsem byl pověřen jednáním s tehdejším ministrem Ciencalou, abychom udělali jakési memorandum o porozumění. Řekněme, že jsem i  s ohledem primárně na tu sociální situaci v regionu, která mně a některým dalším členům správní rady nebyla lhostejná, umožnil nalezení základu pro další expertní jednání. Ale při všem tom jsem postupoval tak, abych ani nezavdal podnět ke spekulacím o střetu zájmů. To znamená, že pokud mi někdo řekne, že bych měl něco někomu vysvětlovat v rámci vlastního hnutí, tak na to já řeknu: asi je to v této zemi nebo pro některý lidi standardní, ale já jsem nepřesvědčoval a ani nebudu přesvědčovat Andreje Babiše, že se má udělat to či ono.

Z toho vás snad nikdo nepodezřívá. Ministr Mládek jen tvrdí, že jste se podílel na návrhu, který je – a to zase říká Babiš – vlastně nemravný: přiklepnout soukromé firmě 1,1, miliardy korun.

Pozor, ta státní pomoc by nešla té společnosti. To si spousta lidí plete. Společnost z toho nedostane ani korunu!

Co říká ministr financí v tuto chvíli, to se mě ale absolutně netýká.

O to nejde, že by měla dostávat ještě výsluhu. Babiš říká, že by tam Bakala měl vrátit aspoň pár z těch miliard, které si z kraje vytáhl.

No a co jako já s tím mám společného? To ať si ty věci říká ministr financí. Já se nebudu dostávat do situace, kdy bych byť jenom vyvolával dojem střetu zájmů. Co říká ministr financí v tuto chvíli, to se mě ale absolutně netýká.

Jak to? Jste už politik, začala kampaň –

A co mi říkáte? Že mám teda přesvědčovat Andreje Babiše?

Váš předseda tvrdí, že Zdeněk Bakala se chová nemorálně.

Je to politické stanovisko ministra financí. Ale já nejsem součástí české exekutivy a nebudu. To, že jsem politik, ještě neznamená, že se budu chtít dostávat do diskuse, která se bude dostávat do roviny střetu zájmů. Podívejte, já mám i zodpovědnost vůči pravidlům té společnosti, vůči jejím minoritním akcionářům. Těm nemůžete na burze říci, že budete nadále provozovat ztrátový důl a říkat si: hele, to je úplně v pohodě. My jsme s Ciencalou vytvořili podmínky pro jednání, na kterém už jsem neparticipoval. A je pravda, že jsem jednou mluvil s ministrem Mládkem, abych mu vysvětlil přesně to, co teď vysvětluji vám – kam by to případně šlo. Bylo to před mnoha týdny, než byla podána kandidátka, než začala předvolební kampaň, než jsem nastoupil politickou dráhu. Já se nebudu dostávat do potenciálního střetu zájmů. Já vím, že to je standard v této zemi, že pro někoho je teď běžný, že bych já měl přesvědčovat Andreje Babiše. Ale nebudu. Mám zásady a ty ctím.

A podpořil jste ten návrh s 1,1 miliardou korun?

Znovu říkám: byl jsem u jednání, která toto měla umožnit. A pak probíhala jednání ministerstva a managementu, kterých jsem se už neúčastnil. Vím o tom, vím o tom čísle, ale rozlišujte ty dvě roviny.

Znovu říkám: z Rusnokovy vlády zaznělo: prodlužte těžbu uhlí.

Vy osobně jste ministru Mládkovi toto číslo doporučoval?

NWR musí činit zásadní restrukturalizační opatření. Ještě počátkem tohoto roku padly ceny uhlí dál o deset patnáct procent. Lidi si absolutně neuvědomují, co to je. To vám padla marže v obchodě do ztráty a padá dál. Takže nastupují škrty, řekne se: už dál nemůžeme pálit cash, protože v tu chvíli může nezodpovědné chování zhoršit situaci celé firmy. Znovu říkám: z Rusnokovy vlády zaznělo: prodlužte těžbu uhlí. Načež společnost říká: ano, dobře, pomůže.li to sociálně, a pokud to bude pro stát zajímavější, což jsem i já explicitně říkal, tak potom ano. Ale poté, co se to skončí, tak by bylo fér, jak to bylo v Německu, Itálii, Španělsku a podobně, že se stát nějak podílel na uzavřen dolu. To byla rámcová dohoda, na níž jsem se podílel, a jestli je to 1,1, nebo 0,8, to nevím. Mě to netrápí.

No a chtěl jste i vy po Mládkovi, aby stát vypomohl miliardou?

Jestli 1,1, to jsem s Mládkem nikdy neprobíral. Já mu říkal: podívejte, toto společnost může udělat, může prodloužit těžbu, ale v momentě, kdy toto skončí – a on: ne, nemůže financovat vaše akcionáře. Já říkám: to není financování akcionářů, jestli je zájem na prodloužení, tak ano, ale za těchto podmínek. A tam máte konkrétní závazky vůči těm minoritním akcionářům. A já, že to je o tom, že až to skončí někdy v roce dva tisíce něco, na čem se oni – už beze mě – dohodnou, tak potom náklady spojené se zakonzervováním dolu nebo zasypáním - nejsem odborník - nese stát. To byla podstata memoranda o porozumění s Ciencalou. S Mládkem šlo jen o to, abych mu vysvětlil, v čem byla podstata jednání s ministrem Ciencalou. Jaká je za tím logika, proč se domníváme, že efekt pokračování v těžbě za těch a těch podmínek je ekonomicky příznivý pro stát. Nicméně experti zasednou a spočítají. Tím moje jednání s ministrem Mládkem skončilo.

Kdy se konalo?

Nevím, před sedmi týdny? Hovořil jsem s ním na to téma jednou. Nikoliv o konkrétní částce, ta tenkrát ani nebyla známa. To projednali experti.

Sorry, tady je úplně čistý štít, já můžu do ustavujícího zasedání EP cokoliv dělat.

Jste ještě v Bakalových firmách?

Jsem členem správní rady NWR, a tento měsíc na valné hromadě budeme diskutovat o načasování mé rezignace. Od prvního července v případě zvolení nejsem v žádném střetu zájmů. To můžu garantovat. Sorry, tady je úplně čistý štít, já můžu do ustavujícího zasedání EP cokoliv dělat. Ale pokud je společnost v určité situaci, řeší se, a je tam nějaká přidaná hodnota (Pavlem Teličkou – pozn. red.), tak já neřeknu: Hele, vy teď máte problém, tak já to balím. To by nebylo fér.

Kolik jste si v NWR celkem vydělal?

To si najdete bez problémů na internetu. Nevidím sebemenší důvod, proč já bych měl říkat, kolik jsem si vydělal. Veškeré informace, daňová přiznání, výroční zprávy jsou vám k dispozici. Já to ani z hlavy nevím. Ano, byly to slušně vydělané peníze za dobře odvedenou práci. (jenom za práci v představenstvu NWR v letech 2008-2013 vydělal Pavel Telička 12,23 milionů korun- pozn. red.)

Co jste pro NWR vlastně dělal?

Byl jsem členem správní rady NWR a taky jsme poskytovali společnosti strategické poradenství v celé řadě záležitostí včetně těch evropskounjiních.

A co si pod strategickým poradenstvím má představit normální člověk?

To už musíte za klientem. Solidní poradenská firma neříká, co dělá pro klienta.

IDNES před devíti lety napsal, že pomáháte Bakalovi zahladit v Evropské komisi dojem, že OKD nepořídila příliš lacino. To byla právě ta doba, kdy se komise na podnět Penty o cenu za doprivatizaci OKD zajímala.

My jsme poskytovali poradenství mimo jiné v této věci, to ano, ale my jsme se podíleli na prověřování pro domo, jaká jsou rizika, to jsme říkali majiteli dolů. V komisi jsme v této věci nikdy nelobovali.

Kdyby Andrej Babiš řekl – toto je matrix, stát se pod cenou zbavuje majetku, na nové majitele je přitom nabalena skupina různých lobbistů a poradců, je to nemravný systém vyvádění peněz – jak byste mu dokázal vysvětlit, že vy součástí matrixu nejste?

Co je na mé činnosti nemravného?

Ve všem, co jsem kdy v životě dělal, s výjimkou jedné věci, kterou jste mi v minulosti už xkrát otřískal o hlavu, což je můj vstup do KSČ, mám velkou vnitřní svobodu.

Takhle na celou tu transakci a vazby kolem ní evidentně nahlíží váš šéf Babiš.

To patří do kategorie věcí, o nichž jsem vám už říkal, že je nebudu komentovat. Nicméně je opravdu kardinální rozdíl mezi tím, co on má asi na mysli, a co my jsme dělali. Je poradenství nemravná činnost? Lidé, kteří vy novináři nazýváte lobbisty, protože nemáte odvahu nazvat je gaunery, to je velký rozdíl oproti poradenství, které dělá KPMG nebo my.

Je nemravné lidem, kteří by se stali multimilardáři díky nemravnému obchodu se státem, poskytovat dobře honorované poradenství?

Ježišmarjá. To je jako kdybych řekl, že pokud poskytujete právní služby někomu, kdo si počíná nečestně – a to zdůrazňuji není tento případ – tak to jsou nemravné služby. Jako kdybych – a teď to o šest úrovní přeženu – řekl: ten a ten advokát poskytuje službu někomu, kdo něco ukradl, je to tedy nemravná práce i od něj. A tady je setsakramentský rozdíl s naším případem. Já můžu jen říct, že cokoliv jsme kdykoliv dělali, bylo vždycky podle vysokých etických standardů.

Stal se z vás teď kopací míč mezi dvěma hlavními hráči ve vládě. Jaký to je pocit?

To je politika. Já jediné, co k tomu můžu říct, že jsem v pohodě, protože mám absolutně čisté svědomí. Ve všem, co jsem kdy v životě dělal, s výjimkou jedné věci, kterou jste mi v minulosti už xkrát otřískal o hlavu, což je můj vstup do KSČ, mám velkou vnitřní svobodu. Ta pramení z toho, jak jsem se celý život choval. Najděte mi jinou českou poradenskou firmu, která fungovala v zahraničí a má tyto standardy. Jednu jedinou.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz