Do Británie přišel tunelem a vydupal si azyl
Súdáncovi, který se do Anglie dostal skrz Eurotunel, byl v zemi udělen azyl. Abdula Harouna zadrželi po srpnové cestě pod průlivem Britové a obvinili ho z nedovoleného vniknutí na dráhu železnice. Podle agentury AP se nyní i díky nově nabytému statutu může obvinění vyhnout.
Čtyřicetiletý súdánec Abdul Ráman Haroun se pro svou cestu pod Lamanšským průlivem rozhodl v srpnu. Na francouzské straně prošel nepozorovaně kolem stráží tunelu a po cestě se musel vyhýbat množství kamer. Po více než padesátikilometrové cestě Eurotunelem ho nedaleko Folkestonu objevili pracovníci ostrahy.
Sudanese migrant who walked through the Channel Tunnel wins asylum https://t.co/mGvCXU9zMH via @MailOnline. Sorry, that‘s just plain WRONG
— Robin the Hood (@muspratt5342)
4. Leden 2016
4/4 Abdul Rahman Haroun yesterday granted asylum. Welcome to the UK!! pic.twitter.com/LzcQv4hRKo
— Shafiur Rahman (@shafiur)
5. Leden 2016
Haroun byl obviněn na základě zákona z 19. století o svévolném poškozování majetku, konkrétně se jednalo o bod „překážení v jízdě vlaku“. „Jsme rádi, že situace dosáhla tohoto bodu a doufáme, že obvinění stáhnou,“ citoval deník The New York Times Kate Adamsovou, pracovnici nevládní organizace na pomoc uprchlíkům v Kentu.
Přidělený sociální pracovník k případu uvedl, že Harounovi byl azyl britskou vládou přiznán již 24. prosince. Abdul Haroun byl od svého zadržení ve vězení. Nyní je po složení kauce na svobodě a o případné vině se rozhodne 18. ledna před Korunním soudem v Canterbury. Během pondělního slyšení u soudu pak žalobci zvažovali stáhnutí obvinění, uvedl Súdáncův právník. Dočasné ubytování mu poskytuje kentská organizace na pomoc uprchlíkům.
„Jsme přesvědčeni, že se jedná o rozhodnutí, které může sloužit pouze jako pobídka jiným nelegálním přistěhovalcům usilujícím o vstup do země,“ neskrýval rozčarování z rozhodnutí o udělení azylu mluvčí Eurotunelu John Keefe. „Doufali jsme, že úřady budou uplatňovat zákony v plném rozsahu jako odrazující opatření.“
Tisíce migrantů se během uplynulého roku pokusilo do Anglie více či méně úspěšně po kolejích dostat. Většina z nich se pod La Manchem pokoušela dostat na kamiony či samotné vlaky, několik se jich během těchto pokusů zabilo.