Velká čínská zeď mizí před očima. Chybí už téměř čtvrtina
22 % starého zdiva je pryč
Jeden z novodobých divů světa Velká čínská zeď chátrá. Podle místních zdrojů, které citují The New York Times, zmizelo 22 % konstrukce z doby dynastie Ming. Celkem pak bylo nenávratně poškozeno více než 1900 kilometrů zdi, což odpovídá téměř třetině celkové délky ikonické památky.
Velká čínská zeď není vidět z vesmíru a více než 2500 kilometrů z celkových 8850 tvoří přirozené přírodní bariéry. Nyní by si ale měli pospíšit ti, kteří ji na vlastní oči nespatřili – nový div světa se totiž rozpadá. Celkem je podle posledních oficiálních informací z roku 2012 poškozeno 22 procent zdiva pocházejícího z období dynastie Ming.
Nearly 30 percent of Great Wall disappears. Fancy a trip before it’s all gone? Photos: Xinhua http://t.co/9qLXrmSDt5 pic.twitter.com/hEaWaxtt4T
— Global Times (@globaltimesnews)
29. Červen 2015
Report on vanishing Great Wall shocks the country http://t.co/6aaMWSjHEF pic.twitter.com/jevghPaWOs
— People's Daily,China (@PDChina)
29. Červen 2015
V celkové délce je to pak 1961 km, což je bezmála třetina délky její umělé části. Čínská média v současnosti na toto téma zveřejňují množství článků, které povětšinou s nadsázkou lákají, aby se jeli na zeď čtenáři podívat „než bude celá pryč“.
Právě nejznámější a nejpublikovanější scenérie z prostředí Velké čínské zdi pocházejí z období dynastie Ming. Část konstrukce z období mezi roky 1473 a 1620 je také nejlépe zachována a proto je pro čínské úřady současný zanedbaný stav alarmující.
Turisté nejčastěji vidí zrenovovanou část nedaleko Pekingu v oblastech Badaling nebo Mutianyu. Sem směřují i zahraniční návštěvy, jako byl v roce 2009 Barack Obama.
Hlavním důvodem postupné destrukce zdi je podle The Beijing Times eroze způsobená větrem a deštěm. Na vině jsou prý také místní vesničané, kteří si cihly z Velké čínské zdi kradou na vlastní stavbu. I neopatrní turisté a lovci suvenýrů se podle deníku na současném stavu značnou mírou podepsali. Vesničané pak části nejdelší zdi na světě, které jsou podle znalců nevyčíslitelné hodnoty, klidně prodávají za pár dolarů turistům.