Čína si staví ‚velkou písečnou zeď‘
Čínská expanze
Čína pokračuje ve stavbě umělých písečných ostrovů a zábran, kterými ohraničuje svá proklamovaná mořská území. Projekt přezdívaný světovými médii „velká čínská písečná zeď“ má Číně zajistit zvýšení bezpečnosti stejně tak, jako podtrhnout suverenitu státu. Čínské plány jsou přitom trnem v oku nejen jejím sousedům, ale i Spojeným státům, píší světová média.
Výstavba těchto umělých atolů, ostrovů a dalších ohraničení přitom neznervózňuje jen okolní státy, ale i geopolitického rivala Číny Spojené státy. Nejedná se totiž např. o systém letovisek a destinací, kde by Číňané mohli trávit své dovolené, ale o strategické základny. Na některých se už dle satelitních snímků nachází i vojenská technika.
Why the world is wary of China’s ‘great wall of sand’ in the sea http://t.co/puZNR1PuFf pic.twitter.com/ggliNF9Nja
— 宮口栄治 (@no1hokkaido)
8. Červen 2015
#China building a 'Great Wall of Sand' in South China Sea is 'provocative': http://t.co/gahnzPO40I #BizarreBorders pic.twitter.com/O5W5GaFf1G
— Nick (@HallStories)
23. květen 2015
#China's 'Great Wall of Sand' is making the #US & international community anxious: http://t.co/zHcLUNiq9R #politics pic.twitter.com/tPDWypEi05
— The TerraMar Project (@TerraMarProject)
14. květen 2015
Chinese reclaimed land worries US http://t.co/1F7HVerRR5 Great Wall of Sand pic.twitter.com/trGrx4Krq9
— CECHR (@CECHR_UoD)
23. Duben 2015
„Mělo by dojít k okamžitému zastavení všech rekultivačních prací na základě požadavků všech stran,“ řekl na konferenci Shangri-La Dialogue v Singapuru americký ministr obrany Ashton Carter. „Stavíme se také proti jakékoliv další militarizaci těchto sporných oblastí,“ dodal Carter.
Čínští zástupci přitom celý megalomanský projekt označují spíše za věc státní suverenity a zlepšení infrastruktury. „I tamní vojenská podpora je kvůli zlepšení funkcí těchto ostrovů a útesů a zejména zlepšení jejich pracovních a životních podmínek pro personál, který zde žije,“ uvedl podle Al Jazeera na konferenci v Singapuru zástupce čínské lidové armády Sun Jinguao.
Čtěte také: Čína staví tajný ostrov ve sporném moři. Bude tam základna
Dle Jinguaoa nejsou Spojené státy partnerem k této diskuzi. „Otázku námořních sporů vždy řešíme s relevantními sousedícími státy, Čína vždy usilovala o zvýšenou bezpečnost svých námořních oblastí,“ dodal Jingauao. V souvislosti s tím se přidaly na americkou stranu státy jako Japonsko, Filipíny, Malajsie, Austrálie a Vietnam a požadují shodně zastavení čínské výstavby.
Čína po skončení konference navrhla, aby celému sporu dozorovala Asociace jihovýchodních asijských národů a americké námitky tvrdě odsoudila jako nepodložené. Komentátoři ale zároveň jedním dechem dodávají, že větší incident mezi oběma USA a Čínou v současnosti nehrozí. Dodávají také, že jakmile Spojené státy od tlaku na výstavbu valu odstoupí, přidají se i další státy, které nebudou riskovat špatné vztahy s Čínou.
Ostrovy vznikají, útesy se zvětšují
Jedná se tak např. o Spratlyho ostrovy a tamní Mischief Reef, který je už několikátým územím v Jihočínském moři, které si Čína přivlastnila tím, že z něho začala budovat ostrov. Minulý rok v listopadu svět a zvláště USA pobouřily snímky útesu Fiery Cross, kde si Peking vybudoval letiště. Komunistický gigant nezahálí ani u Hughesova či Johnsonova útesu.
Satelitní snímky analyzované washingtonským Centrem pro strategická a mezinárodní studia ukazují, že na malém útesu Mischief Reef pracují čínské buldozery a bagry, které navršují kvanta písku a vytvářejí souvislý úsek pevniny. Mischief Reef se nachází na území, které si nárokuje americký spojenec – Filipíny, které ale zdaleka svým malým námořnictvem nemohou proti čínskému uzurpátorství nijak vzdorovat.
Ostrovy, kolem kterých každý rok projede polovina veškerých nákladních lodí si nárokuje hned šest okolních zemí a to Čína, Filipíny,Vietnam, Filipíny, Tchaj-wan, Malajsie a Brunej. Čína si ostrovy přivlastňuje na základě čínského práva Linie devíti čar, podle kterého patří Číně Jihočínské moře z devadesáti procent. V roce 1968 pod ostrovy Čína objevila zásobiště ropy, která se odhadují jako čtvrtá největší na světě, více než má například Kuvajt. Kromě toho Spratlyho ostrovy skýtají i bohaté zdroje pro rybolov.