Piškoty jsou polské, rozhodla inspekce. ‚Tradiční‘ budou dál

Opavia a "Piškotygate"

Piškoty jsou polské, rozhodla inspekce. ‚Tradiční‘ budou dálAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto. Foto: FOTO: archiv
2
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Aféra kolem piškotů Opavia – označovaná též jako „Piškotygate“ – pokračuje. Státní zemědělská a potravinářská inspekce rozhodla, že firma Mondelez musí obal piškotů i některých dalších výrobků přeznačit a přidat informaci o zemi původu. Podle společnosti je ale rozhodnutí inspekce jen důkazem, že spekulace o složení piškotů jsou nepravdivé. Slovo „tradiční“ z názvu nezmizí.

Takzvaná Piškotygate vyvolala na sociálních sítích velkou bouři nevole. Tradiční piškoty Opavia jsou totiž nově vyráběny v Polsku a lidé si v internetových diskuzích začali stěžovat na jejich výrazně zhoršenou kvalitu. Kvalitu piškotů zkoumal i pořad A dost!, který vysílá internetová televize Stream. Společnost nicméně jakoukoli změnu ve složení piškotů odmítla.

Čtěte také: ‚Ani pes je nežere.‘ Lidé se bouří proti změně piškotů Opavia

Nyní se dostalo zadostiučinění aspoň části kritiky, firma Mondelez, pod kterou česká značka cukrovinek Opavia spadá od roku 2012, musí přeznačit obaly piškotů a některých dalších sušenek. Rozhodla o tom Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), podle které není v současnosti na obalech země původ, a proto si spotřebitelé mohou chybně myslet, že produkt pochází z ČR.

Mondalez si ohledně složení stojí za svým

Řada kritiků rozhodnutí SZPI považuje za výhru, například tvůrci pořadu A dost! napsali na svém Facebooku: „Má to smysl! Mondelez už nám nemůže lhát a musí pravdivě označit kupu sladkostí OPAVIA“. Sama společnost si rozhodnutí inspekce vykládá ve svůj prospěch.

„V rámci kontrolního šetření SZPI také analyzovala složení Opavia Piškotů. Tyto kontrolní výpočty neprokázaly jakékoliv změny ve složení piškotů po přestěhování výroby ve srovnání s původní recepturou. Opatření uložené SZPI proto chápeme jako vyvrácení všech spekulací, které se ohledně složení Opavia Piškotů objevily v několika posledních týdnech v médiích,“ uvedl ovšem pro ECHO24.cz tiskový mluvčí společnosti Mondelez Lukáš Hora.

Čtěte také: Rozuzlení Piškotygate. Opavia opravdu klame, potvrdil rozbor

Právě pořad A dost! ale nechal piškoty už dříve analyzovat odborníky z Vysoké školy chemicko-technologické a ti potvrdili, že ke zhoršení kvality piškotů skutečně došlo. Ve srovnání s dalšími dvanácti druhy piškotů dopadl výrobek Opavia Tradiční úplně nejhůř a dostal známku 3,2. Přitom původní piškoty vyráběné v ČR byly podle analýzy co se týče kvality o třídu lepší, uvedla vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy na VŠCHT Jana Hajšlová.

Polské piškoty zůstanou „tradiční“

Diskuze se seběhla také o slově „tradiční“, které je v názvu piškotů. Právě Hajšlová používání slova „tradiční“ v názvu odsoudila. „Nestačí je nazvat stejně. … Tradiční je to prostě jinak, což ukázal náš test,“ vysvětlila. I když společnost Mondelez nyní bude měnit obaly, takto radikálního kroku se kritici nedočkají. Označení „tradiční“ bude společnost uvádět nadále.

„Jak jsme rovněž Státní zemědělské a potravinářské inspekci doložili, označení ‚tradiční‘ používáme na základě tradiční, již několik desetiletí nezměněné receptury výrobku. Toto označení bude na obalech Opavia Piškotů ponecháno,“ uvedl pro ECHO24.cz Hora.

Rozhodnutí inspekce se vedle velmi diskutovaných piškotů týká také dalších cukrovinek, konkrétně se jedná o sušenky BeBe Rodinné, Brumík, Disko, Zlaté Mini Polomáčené, Zlaté kolečka a Zlaté sušenky. Na všech těchto výrobcích je aktuálně uvedena pouze adresa prodávajícího, tedy firmy Mondelez, nikoli ovšem označení o zemi původu.

„Uvedení údaje o prodávajícím není údajem o zemi původu a ve spojení se značkou Opavia, která se tradičně váže k výrobnímu závodu v Opavě, se může jednat o informace, které mohou spotřebitele vést k závěru, že se jedná o výrobek původem z ČR,“ uvedl Pavel Kopřiva ze SZPI.

Země původu není u sortimentu cukrovinek povinný údaj, výjimku představují případy, kdy ostatní informace na obalu potraviny můžou být pro spotřebitele zavádějí právě ohledně země původu. Opatření se týká produktů vyrobených po 31. 3. 2016.

Čtěte také: Další přešlap Opavie. Arašídové tatranky bez arašídů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články