Překvapený Západ: Jordánsko prudce otočilo směr. Na Moskvu

AMMÁN MĚNÍ SPOJENCE

Překvapený Západ: Jordánsko prudce otočilo směr. Na MoskvuAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Z Blízkého východu přichází tento týden nečekaná zásadní novinka, která by mohla citelně zamíchat politikou mocností v této válečné oblasti. Poté, co Rusko nedávno prohloubilo svoji vojenskou spolupráci s Irákem, teď Kreml získal dalšího významného spojence. Podle informací serveru DEBKAfile se totiž Rusko dohodlo s Jordánskem na vytvoření společného velitelství pro bojové akce v Sýrii. To by mohlo znamenat citelnou ránu pro západní koalici vedenou Spojenými státy, jíž je Jordánsko klíčovým členem.

Podle zdrojů z Washingtonu a Moskvy, na něž se odvolává izraelský server DEBKAfile, přišla změna v jordánské zahraničněpolitické orientaci jako blesk z čistého nebe. Jordánsko prý svůj záměr vytvořit společné velitelství s Rusy oznámilo poté, co spolu ve středu 13. ledna hovořili prezidenti Obama a Putin.

Nová orientace Jordánska na Moskvu by tak pro Západ znamenala citelnou změnu, protože malé blízkovýchodní království bylo doteď na straně států, které podporují syrskou opozici. Nejen, že jeho území sloužilo jako klíčová zásobovací linie pro opoziční bojovníky na jihu Sýrie, ale uvnitř jeho hranic se nacházely i výcvikové tábory, kde Spojené státy a další země nové bojovníky cvičily.

To by se však brzy mohlo změnit. Ammán sice podle všeho nemá v plánu zrušit společné velitelství, které už teď provozuje spolu s Izraelem a Spojenými státy, podle serveru DEBKAfile je ale zřejmé, že v zemi začne odteď převažovat ruský vliv.

Samotné Jordánsko se snaží ostrý obrat vysvětlit tak, že chce zajistit lepší spolupráci mezi Ruskem a Spojenými státy při bojích v Sýrii. Podle expertů je ale nepravděpodobné aby si dvě supervelmoci vybraly prostředníka ve formě jordánského krále – daleko pravděpodobněji se budou bavit přímo mezi sebou.

Izraelský server proto vyvozuje, že Ammán se jednoduše rozhodl přidat na stranu Moskvy. V praxi to pak velice pravděpodobně bude znamenat přerušení nebo alespoň výrazné omezení toku zásob, které Spojené státy a sunnitské země Zálivu dodávají opozičním bojovníkům na jihu Sýrie.

Jordánsko k tomu poznamenává, že by se rádo pokusilo přesvědčit opoziční bojovníky na jihu Sýrie, aby přistoupili na příměří a začali jednat s Ruskem a Spojenými státy o budoucnosti Sýrie. Vzhledem k tomu, že bez zásob stejně nebudou moct bojovat, by to znamenalo, že se Jordánsko stalo nástrojem významného ruského zájmu v regionu – dostat jižní Sýrii zpět pod kontrolu Asada.

„Přeběhnutí“ Jordánska pod křídla Moskvy ale nelibě vnímá i sousední Izrael. Ten totiž podporuje vlastní jednotky syrské opozice, které drží oblasti kolem izraelských hranic a vytváří židovskému státu nárazníkový pás. Izrael se bojí, že pokud by se Asad zmocnil jeho příhraničních oblastí, začaly by zde operovat jeho úhlavní nepřátelé – bojovníci z šíitského Hizballáhu a šíitské irácké milice, které podporuje sousední Írán.

Jedná se prý jen o koordinaci, nic víc

Informaci o zřízení společného velitelství Jordánska a Ruska pro bojové akce v Sýrii popřel zdroj jordánského zpravodajského serveru The Jordan Times. Jordánsko s Ruskem sdílí pouze „koordinační mechanismus, který zahrnuje sdílení informací, vize a komunikace,“ sdělil zdroj pod podmínkou zachování anonymity.

Na koordinaci akcí se Jordánsko s Ruskem dohodli už v říjnu. Pro tento účel byl v Ammánu zřízen „zvláštní pracovní mechanismus“, ale nikoli společné velitelství, jak jej prý některá média chybně interpretují.

Čtěte také: Uprchlíci se vrací zpátky do Sýrie. Jordánsko nemá peníze

Hizballáh opět pohrozil Izraeli odplatou za smrt Sámira Kantara

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články