Tusk: Británie nesmí odejít bez finančního vyrovnání

Jednání o brexitu

Tusk: Británie nesmí odejít bez finančního vyrovnáníAKTUALIZOVÁNO
Předseda Evropské rady Donald Tusk Foto:

Foto: Shutterstock

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Předseda Evropské rady Donald Tusk nabídl zemím EU svou představu souboru politických vodítek a pokynů pro nadcházející jednání s Británií o jejím odchodu z bloku. Učinil tak na Maltě, která je nyní předsednickou zemí unie, společně s maltským premiérem Josephem Muscatem.

Tusk tak plní svůj starší slib, že svou představu mantinelů pro rozsáhlá a dosud nikdy neuskutečněná jednání nabídne do 48 hodin od chvíle, kdy Británie formálně oznámí svůj záměr odejít. To se stalo ve středu, kdy Tusk obdržel příslušný dopis britské premiérky Theresy Mayové.

Rozhovory mezi Evropskou unií a Británií o britském odchodu z evropského bloku by se měly v první fázi zabývat především rozvázáním vzájemných vztahů a zajištěním právní jistoty pro občany, firmy a mezinárodní partnery. Až poté, co bude v této oblasti dosaženo „dostatečného pokroku“, budou možné přípravné a předběžné diskuse o budoucích obchodních vztazích. Takový postup předpokládá návrh politického rámce rozhovorů o brexitu, který připravil předseda Evropské rady Donald Tusk. Jejich text zveřejnil server Politico krátce před Tuskovou tiskovou konferencí.

Hned v úvodu Tusk vyzdvihuje stabilitu, kterou přinesla evropské integrace, a upozorňuje Brity, že jejich odchod z unie způsobí nejistotu. Zdůraznil také, že Evropská unie musí nyní hájit především zájmy svých vlastních členů.

O Tuskově návrhu budou nyní měsíc vyjednávat hlavní města ostatních 27 států EU. Dokument shrnující obecné zásady, kterých se bude EU při jednání držet a které mají vyjadřovat společný zájem Evropské unie a členských zemí, bude muset být jednomyslně potvrzen na mimořádném summitu 29. dubna. Očekává se, že všechna jednání potrvají až dva roky.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v rozhovoru pro Neue Osnabrücker Zeitung uvedl, že by Evropská unie měla být v nadcházejících jednáních o odchodu Británie z bloku důsledná a neměla by dopustit, aby Londýn získal po takzvaném brexitu práva, ale neměl povinnosti.

„Chceme si udržet Brity nablízku, ale není možné mít práva bez povinností,“ uvedl Schäuble. „Bude to proces, během nějž se budeme učit, a stejně tak i Britové. Mají v Londýně své velké finanční centrum, ale přístup na trh EU si nezachovají v takové podobě, na jakou jsou zvyklí, pokud nebudou respektovat pravidla evropského prostoru,“ dodal ministr.

Cílem výstupových jednání podle Schäubleho ale není Británii poškodit. Škody totiž brexit napáchá ve Spojeném království i v EU tak jako tak, uvedl.

Sedmadvacet ostatních členských zemí EU Schäuble vyzval, aby v nadcházejících jednáních o brexitu zachovaly jednotu. Bude podle něj docházet k pokusům stavět proti sobě zvláštní zájmy jednotlivých zemí. V případě Německa to bude zájem velkých výrobců automobilů a dalších exportérů, uvedl ministr. „Ale nesmíme se nechat rozdělit, musíme být v rozhovorech s vládou v Londýně jednotní,“ dodal.

Británie ve středu oficiálně oznámila záměr odejít z Evropské unie. Spuštěním článku 50 lisabonské smlouvy začal dvouletý proces, na jehož konci by měla Británie unii opustit. Už dnes předseda Evropské rady Donald Tusk představí na Maltě politický rámec pro jednání o brexitu. Šéfové států a vlád sedmadvaceti členských zemí by ho měli schválit na summitu 29. dubna. Samotná jednání o brexitu by mohla začít na přelomu května a června.

Čtěte více: Naše zájmy po Brexitu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články