Belgie chce, aby migranti přijali evropské hodnoty. Podpisem prohlášení
Pomůže podpis?
Belgie chce zavést nové opatření. Plánuje, že na žadatelích o trvalý pobyt bude vyžadovat podepsání dokumentu, v němž se zaváží k převzetí belgických hodnot. V opačném případě bude jejich žádost zamítnuta. Prohlášení se nebude týkat studentů, žadatelů o azyl ani těch, kteří se do Belgie stěhují na méně než 3 měsíce, píše agentura Reuters.
„Aby zde obyvatelé a nově příchozí žili společně v míru a bezpečí, je nezbytné, aby jste tímto prohlášením uznali zdejší práva, zákony, povinnosti, svobody a hodnoty a byli připraveni podle nich žít,“ píše se v úvodu dokumentu.
Svým podpisem se žadatel o trvalý pobyt zavazuje, že se bude integrovat a aktivně participovat v belgické společnosti. Dále, že bude respektovat Listinu lidských práv, zásady svobody projevu, shromažďování, vyznání a sexuální orientace nebo že si je vědom, že v Belgii mají muži a ženy stejná práva a povinnosti. Součástí je také závazek, že dotyčný „bude zabraňovat terorismu nebo nahlásí jakýkoliv pokus o jeho spáchání“.
„Očekává se, že parlament návrh na zavedení dokumentu ´Prohlášení nově příchozích´ schválí v následujících měsících,“ řekl k tomu Laurent Mutambayi, mluvčí belgického ministra pro azyl a migraci Thea Franckena, autora návrhu. „Mnoho lidí, kteří do Belgie přichází z cizích států, vyznává jiné hodnoty,“ řekl Mutambayi. „Nemáme problém s tím, pokud si tady v Evropě chtějí vybudovat život, ale musí podepsat prohlášení, že přijímají naše hodnoty,“ dodal.
Ozývají se však kritici tvrdící, že je podpis takového prohlášení diskriminační a že bude zesilovat předsudky vůči migrantům. „Jedná se o další nástroj v rukou imigračních úřadů, kterým budou moct držet některé lidi mimo Belgii,“ řekl Didier Vanderslycke z organizace ORBIT. Doplnil, že „proces integrace může začít, když člověk získá trvalý pobyt a ne v okamžiku, kdy podepisuje nějaký dokument“.
Newcomer‘s Statement. Integration as the key element in our migration policy. #begov @CharlesMichel pic.twitter.com/KvDxdeDETH
— Theo Francken (@FranckenTheo) 31. března 2016