Tisíce turbín na umělém ostrově zajistí energii pro 80 milionů Evropanů
Umělý ostrov v Severním moři
- Echo24,
- ,
V Severním moři má vzniknout soustava tisíců větrných turbín a solárních panelů, které by byly schopny dodávat energii až 80 milionům Evropanů. Centrem tohoto energetického kolosu se má stát uměle vytvořený ostrov s vlastním přístavem a přistávací dráhou. Příští týden má v Bruselu za účasti Evropské komise vzniknout konsorcium energetických firem, které by smělý projekt realizovaly, píše britský The Independent.
Umělý ostrov obklopený turbínami a panely by se měl v budoucnu objevit v písčině Dogger Bank. Ta se nachází v Severním moři, zhruba 100 kilometrů od východního pobřeží Anglie. Moře je zde hluboké jen 16–36 metrů. To je až o 20 metrů méně než v jiných částech.
Energii vyrobenou na ostrově a v jeho okolí pak budou do Evropy dopravovat podmořské kabely. Kromě Velké Británie odtud elektřina poputuje třeba do Německa, Dánska, Nizozemska nebo Belgie. Turbíny a panely by podle Independentu měly zajistit energii až pro 80 milionů Evropanů.
Podle autorů projektu by se větrné turbíny a solární panely mohly vhodně doplňovat. Během dlouhých letních dnů by se mohl naplno využít potenciál panelů, v zimě, kdy prý více fouká, by se pro změnu naplno roztočily turbíny.
Na realizaci projektu se mají podílet giganty Energinet.dk a TenneT (dánské a nizozemské státní energetické firmy). Příští týden ve čtvrtek mají za tímto účelem v Bruselu založit konsorcium.
Formálního založení se má zúčastnit i zástupce Evropské komise pro energetiku Maroš Šefčovič. Projekt by totiž po dokončení (plánovaném někdy mezi lety 2030–2050) mohl EU usnadnit její boj s oxidem uhličitým.
„Tento projekt může výrazně přispět k tomu, aby byl zdroj energie pro severozápadní Evropu zcela obnovitelný,“ řekl Independentu Mel Kroon, výkonný ředitel společnosti TenneT.