Křeček kritizuje Babišův rezort: Umožňujete klamání lidí
Kontrola stavebních spořitelen
Ministerstvo financí při schvalování všeobecných obchodních podmínek stavebních spořitelen nedostatečně kontroluje, zda jsou v souladu s právním řádem. Ačkoli je ministerstvo gestorem ochrany spotřebitele na finančním trhu, umožňuje tak svým jednáním poškozování práv klientů. S obviněním resortu Andreje Babiše (ANO) ve středu přišel zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.
V čem je problém? Jak zjistil zástupce ombudsmanky, ministerstvo financí schvaluje všeobecné obchodní podmínky stavebních spořitelen vždy, když formálně splňují požadavky zákona o stavebním spoření. Jednoduše: když čistě formálně obsahují podmínky uzavírání smluv, jejich změn a ukončování, podmínky pro získání úvěru ze stavebního spoření a podobně.
„Při vydávání souhlasu už však nezkoumá, jestli obsah jednotlivých ustanovení všeobecných obchodních podmínek není v rozporu s jinými právními předpisy, např. se zákonem na ochranu spotřebitele. V praxi tak dochází i k tomu, že podmínky schválené ministerstvem mohou obsahovat neplatná či nicotná ustanovení, nebo ustanovení poškozující práva klientů spořitelny,“ vysvětluje Křeček.
Ten zjistil, že pokud ministerstvo najde rozpor s jinými zákony, předá sice danou věc ČNB jako dozorového orgánu, zároveň ale podmínky schválí, protože nejsou v rozporu se zákonem o stavebním spoření. Tento postup podle Křečka nemá oporu v zákoně a zcela popírá smysl schvalování všeobecných obchodních podmínek ministerstvem. Výsledkem pak může být klamání klientů.
Křeček: Ministerstvo odmítá změnit svůj přístup
„Stavební spořitelny zdůrazňují, že jejich všeobecné obchodní podmínky jsou schválené ministerstvem, takže klienti věří, že je vše v souladu s právními předpisy, včetně těch na ochranu spotřebitele. Tento mylný dojem podporuje i fakt, že ministerstvo je gestorem ochrany spotřebitelů na finančním trhu. V důsledku toho pak klienti svá práva dostatečně a včas nehájí,“ upozorňuje Křeček na největší problém v postupu ministerstva.
Podle Křečka je nepřípustné, aby ministerstvo schvalovalo obchodní podmínky, které poškozují práva účastníků stavebního spoření a jsou v rozporu například s občanským zákoníkem či zákonem na ochranu spotřebitele, a svůj postup odůvodňovalo pouze tím, že nezjistilo rozpor se zákonem o stavebním spoření.
Ministerstvo financí se závěry zástupce ombudsmanky nesouhlasí a trvá na tom, že postupuje v souladu s právními předpisy. Argumentuje tím, že ze zákona o stavebním spoření jednoznačně nevyplývá, jak má při schvalování všeobecných obchodních podmínek stavebních spořitelen postupovat.
„Vzhledem k tomu, že za stávajícího znění zákona o stavebním spoření ministerstvo trvá na svém názoru a odmítá změnit přístup ke schvalování všeobecných obchodních podmínek stavebních spořitelen, rozhodl se zástupce ochránkyně věc zveřejnit,“ uzavírá Křeček.