Summit začal: Putin a Porošenko si chladně podali ruku

Jednání o Ukrajině

Summit začal: Putin a Porošenko si chladně podali rukuAKTUALIZOVÁNO
Angela Merkelová, Petro Porošenko a Vladimir Putin při oslavách Dne D ve Francii minulý rok Foto: wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ostře sledovaný summit v Minsku začal. Vladimir Putin a Petro Porošenko si na úvod chladně podali ruku. Angela Merkelová a Francois Hollande přihlíželi, stejně jako usmívající se hostitel, běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. Schůzka by se měla pokusit urovnat válku na východě Ukrajiny. Konflikt na Donbasu už si od loňského dubna vyžádal více než 5300 životů a způsobil nejvážnější roztržku ve vztazích mezi Ruskem a Západem od konce studené války. 

 

 

Putinovo vládní letadlo přistálo v Minsku po půl druhé odpoledne. 

Právě v Normandii loni v červnu spolu poprvé jednali Putin, jeho ukrajinský protějšek Petro Porošenko, francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová. 

Předpokládá se, že večerním summitem vyvrcholí týden diplomatických příprav a intenzivních jednání, která mají připravit cestu k dohodě. Porošenko označil schůzku za „poslední šanci“ k přerušení bojů, jejichž intenzita v posledních dnech vzrostla.

Podívejte se: Video live: Tady se jedná o osudu Ukrajiny

Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius dnes ráno upozornil, že ještě „zbývá vyřešit řadu problémů“, aby se summit mohl konat. Cílem je dosáhnout dohody, „ale nikoliv jen na papíře“, poznamenal Fabius. Později ruský diplomatický zdroj označil šance na dosažení dohody za sedmdesátiprocentní. 

Přetrvávající rozpory se prý týkají budoucího uspořádání východní Ukrajiny, záruk ohledně kontroly rusko-ukrajinské hranice v úseku ovládaném separatisty, průběhu linie mezi znepřátelenými stranami, stažení těžkých zbraní a výměny zajatců. V Minsku bylo již loni v září a pak znovu v prosinci ujednáno zastavení palby, které se však v praxi příliš nedodržovalo. 

Boje navzdory snahám o mír

Na východě Ukrajiny navzdory snahám o diplomatické řešení konfliktu mezi prozápadní vládou v Kyjevě a proruskými separatisty dále umírají vojáci i civilisté. Ukrajinská armáda oznámila, že v bojích o důležitý železniční uzel Debalceve v posledních 24 hodinách padlo 19 vojáků, dalších 78 bylo zraněno. 

Povstalci naopak ohlásili, že při ostřelování jejich hlavní bašty, Doněcka, si ranní zásah autobusové zastávky prý vyžádal životy čtyř civilistů. Tento údaj není potvrzený a počet obětí se podle agentury TASS upřesňuje: zdravotníci zatím potvrdili jednoho mrtvého a devět raněných, včetně několika žen. 

„Musíme ubránit mír a Ukrajinu… Proto pojedu do Minsku, kde budeme požadovat ukončení války, stažení cizích vojsk a zahájení politického dialogu bez cizího vměšování,“ uvedl Porošenko, který ještě během minulé noci navštívil východoukrajinský Kramatorsk, kde si o den dříve povstalecké ostřelování podle ukrajinských úřadů vyžádalo 15 mrtvých a 63 raněných, včetně dětí.

Porošenko v Kramatorsku uvedl, že části šrapnelů vyjmutých ze zraněných přiveze s sebou do Minsku. Separatisté se mezitím od útoku na Kramatorsk distancovali. „Neostřelujeme Kramatorsk. My nestřílíme po městech s civilním obyvatelstvem, na rozdíl od Ukrajiny,“ prohlásil mluvčí povstaleckého ministerstva obrany. 

V Minsku bylo již v září a znovu v prosinci ujednáno zastavení palby, které se však v praxi příliš nedodržovalo. Konflikt na východě Ukrajiny si za deset měsíců vyžádal více než 5300 mrtvých. 

Čtěte také: Ukrajina ohlásila ofenzívu, zaútočila na separatisty u Mariupolu

Sobotka: Naše neúčast na konferenci v Mnichově? Nevidím v tom problém

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz