Taliban podřízl hrdlo 9leté dívce. A rozpoutal bouři
10 000 lidí v ulicích
Tisíce demonstrantů z řad afghánského menšinového etnika Hazárů vyšly do ulic metropole Kábulu na protest proti násilnostem, kterým čelí ze strany hnutí Taliban. Demonstranti rovněž vyzývali k rezignaci prezidenta Ašrafa Ghaního a výkonného premiéra Abdulláha Abdulláha, protože vláda podle nich nedělá dost, aby je před útoky ochránila. Když se účastníci protestu pokusili přelézt zdi u prezidentského paláce, policie zahájila střelbu do vzduchu.
Protestní akce se uskutečnila poté, co bojovníci Talibanu unesli a zabili sedm Hazárů a jejich těla s proříznutými hrdly pohodili v jihovýchodní provincii Zábul. Oběťmi se stali čtyři muži, dvě ženy a devítiletá dívka ze sousední provincie Ghazní, kteří byli uneseni již před šesti měsíci. Těla byla nalezena v neděli.
Afghan security forces fire warning shots at Kabul protest, injuring seven people: officials https://t.co/jIRwRd2lFp
— BBC News (World) (@BBCWorld)
12. Listopad 2015
Rakve mrtvých nesli demonstranti kábulskými ulicemi. Pochod začal na západě hlavního města, kde žije početná hazárská komunita, a pokračoval asi deset kilometrů až k prezidentskému paláci v centru metropole. Účastníci drželi v rukou fotografie zemřelých a také transparenty s nápisy jako „Taliban páchá zločiny a vláda ho podporuje“.
Někteří demonstranti poté začali přelézat zdi budovy sousedící s prezidentským palácem a policisté zahájili palbu do vzduchu, aby je zahnali. Na televizních záběrech bylo vidět, jak dav před policií prchá. Na jednom ze záběrů se objevila mladá žena, která byla odnášena pryč; nebylo však jasné, zda utrpěla zranění.
Thousands march in Kabul over killings https://t.co/pYRTQ1VRit
— Syd Aly (@sydaly)
November 11, 2015
Organizátoři protestu odhadli účast na 10 000 lidí, což by znamenalo, že šlo o největší demonstraci v Kábulu od projevů nespokojenosti, které vyvolala brutální vražda Afghánky Farchonde letos v březnu. Čtvrtečního protestu se zúčastnili i zástupci dalších afghánských etnických menšin.
„Chceme spravedlnost a žádáme demisi této vlády, abychom mohli mít vládu, která bude chránit všechny lidi v této zemi a nastolí v Afghánistánubezpečnost,“ prohlásila podle agentury AP jedna z demonstrantek Zahrá Sepehrová.
Hazárové představující desetinu afghánské populace jsou převážně vyznavači šíitské větve islámu, zatímco členové Talibanu jsou sunnité. Hazárské etnikum čelilo pronásledování především za vlády Talibanu v 90. letech, kdy byly zabity tisíce Hazárů. Situace se znovu zhoršila v poslední době a letos se Hazárové stali obětí mnoha únosů a vražd.
Hnutí Taliban svalilo vinu za masakr na radikální skupinu Islámský stát, která ovládá rozsáhlá území v Iráku a v Sýrii a proniká i do Pákistánu aAfghánistánu. Afghánská rozvědka to ale odmítla. Poukázala mimo jiné na to, že v oblasti, kde byla těla nalezena, v posledních dnech sváděly mezi sebou boje znepřátelené frakce Talibanu.