Nejmenší obchody by mohly získat kompenzaci za EET, zvažuje Babiš

Kompenzace pro malé podnikatele

Nejmenší obchody by mohly získat kompenzaci za EET, zvažuje BabišNOVÉ
Andrej Babiš zvažuje kompenzace pro malé obchody Foto:

ILUSTRAČNÍ FOTO: Jan Zátorsky

Domov

Echo24

Nejmenší obchody s jedním pokladním místem by mohly získat od státu kompenzaci nákladů za zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Zástupci Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) o tom ve čtvrtek ráno jednali s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Náhrady by mohly mít formu slevy na dani či přímé podpory. Jednání mají dále pokračovat, řekl tajemník asociace Jan Hrdina.

Nyní mohou podnikatelé jako kompenzaci zvýšených nákladů na EET uplatnit slevu na dani 5 tisíc korun. Podle malých obchodníků je to málo. Ministrovi proto navrhli kompenzaci 10 tisíc Kč na pokladní místo.

„Náš požadavek podáme ministerstvu písemně, aby s tím mohli pracovat. Panu ministrovi se zdál náš návrh na těch 10 tisíc Kč poměrně rozumný. Myslím si, že jsme dospěli k nějakému pozitivnímu závěru,“ uvedl Hrdina.

„Je třeba také připomenout, že podnikatelům v oblasti pohostinství byla navíc poskytnuta pomoc prostřednictvím snížení DPH na stravovací služby. Jistou formu podpory by si tak zasloužily i malé prodejny, z velké části zajišťující obchodní obslužnost venkova,“ řekl minulý týden předseda AČTO Zdeněk Juračka.

Na začátku března odstartovala druhá vlna EET, která se týkala maloobchodníků a velkoobchodníků. Do systému bylo před týdnem zapojeno zhruba 130 tisíc podnikatelů.

Třetí fáze EET začne za rok, 1. března 2018. Týkat se bude stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

AČTO uvádí, že reprezentuje téměř 7 tisíc prodejen a 30 tisíc zaměstnanců s ročním obratem 50 miliard korun. Představuje tak zhruba 25 procent podílu na trhu s potravinami.

Čtěte také: Obchodníci chtějí po Babišovi náhradu nákladů na EET

Nákup systému EET už má na stole policie

Nachytaný šéf finančního ředitelství. 18 miliard za EET nevysvětlil