Jak číst průzkumy po podezření z podvodu na Čapím hnízdě

Jak číst průzkumy po podezření z podvodu na Čapím hnízdě 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Průzkumy veřejného mínění bývají často přeceňované. Zvlášť v poslední době, kdy se společenská debata rozštěpila do řady míjejících se proudů, jsou velmi často mimo. Poslední křiklavou ukázkou byly volby na sousedním Slovensku, kdy sondáže dávaly straně Svoboda a solidarita Richarda Sulíka šanci, že tak tak přeleze pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu. Nakonec získala 12 procent.

Jsou ale zlomové chvíle, kdy průzkumy bez ohledu na jejich nepřesnost, sehrávají důležitou roli, protože jsou schopné ovlivnit rozhodování voličů i politiků. Klasikou je předvolební doba, kdy nějaká strana přeskočí pětiprocentní hranici. Hned to k ní přitáhne další lidi, kteří s ní sice sympatizují, ale nechtějí, aby jejich hlas přišel vniveč. To je přesně důvod, proč se pravidelně objevuje snaha průzkumy cinknout.

Dalším případem je, když se ukáže, že se pro nějakou stranu výrazně změnil trend. Když začíná prudce stoupat, přidávají se k ní další. Touha být s vítězem je obzvláště pro přelétavé lidi bez pevně ukotvených hodnot a idejí velmi silná. Podobný pohyb se odehrává, když se někdo dostane na šikmou plochu. Nejdřív ho zpravidla opouštějí názoroví vůdci, lidi schopní ovlivnit druhé, za nimi pak následují ostatní.

Teď jsou průzkumy hodně důležité, protože pravděpodobně sledujeme bod zlomu v kariéře Andreje Babiše a začátek jeho konce v roli politického hegemona. Kauza Čapí hnízdo ho poprvé přivedla do role toho, kdo se bojí. Mimo jiného toho, že se ho koaliční partneři jako člověka podezřelého z dotačního podvodu zbaví a vyhodí ho z vlády. Znervóznělý Babiš propásl velkou příležitost, když na mimořádné schůzi sněmovny dostal šanci hodinu a půl nikým nepřerušován mluvit v přímém televizním přenosu, najít z pasti únikovou cestu. Těžce ji promarnil. Čas věnoval skuhrání, kdo všechno tady za posledních dvacet pět let kradl. Nepřišlo ale žádné nové odhalení, které by odvedlo od dotačního podvodu při financování jeho víkendové haciendy pozornost. To, že za majitele Čapího hnízda v kritické době, kdy se vydávalo za malou nebo střední firmu s nárokem na dotace, prohlásil své děti a předhodil je vyšetřovatelům jako bílé koně, už bylo jen vrcholem jeho místy až komického vystoupení.

Pro posuzování toho, co pro Babiše pozornost upřená k dotačnímu podvodu na Čapím hnízdě znamená, je potřeba mít na paměti časový vývoj celého případu. Jen s ním se dá dobře porozumět výsledkům průzkumů. Případ se ve veřejné debatě naplno rozjel od 7. března. Až do sněmovního vystoupení 23. března hrál ale Babiš o čas a mlžil. Zůstávala šance, že přijde s nějakým překvapivým tahem, který ho zachrání. To se nestalo.

V několika průzkumech, které se dělaly před Babišovým proslovem ve sněmovně, ještě žádný pád vidět není, přestože podvod na Čapím hnízdě už víc než dva týdny zaplňoval veřejný prostor. Do této kategorie patří i poslední průzkum společnosti TNS Aisa pro Českou televizi. Sběr dat o náladách voličů pro něj končil 24. březnem. Jen malá část respondentů tak měla za sebou Babišovo sněmovní vystoupení. Titulek zpravodajství České televize Navzdory Čapímu hnízdu stouply v březnu preference ANO, nevystihuje podstatu. To platí i pro průzkum popularity politiků, který včera zveřejnila agentura STEM. Andrej Babiš se v něm sice propadl proti prosinci o šest procent, s 56 procenty je ale stále nejpopulárnější v zemi. O pět procent ve stejné době klesla i důvěra v premiéra Bohuslava Sobotku, který je na 50 procentech. Podle STEM jsou na tom Babiš i Sobotka nejhůř od chvíle, když přišli do vlády. STEM sbíral data o společenských náladách mezi 16. a 23. březnem. Tedy v podobném termínu jako TNS Aisa.

Prvním průzkumem, v něm už je vidět Babišův pád na druhé místo za sociální demokraty, přinesla agentura ppm factum. Její průzkum je totiž nejčerstvější. Data mezi voliči se sbírala až do 29. března.

Každá agentura má jinou metodiku a srovnávat se v zásadě dají jen jejich výsledky v časových řadách. Až s delším odstupem se ukáže, jestli je Andrej Babiš skutečně na šikmé ploše a jak moc je šikmá.

Snad ještě důležitější než pro voliče jsou teď průzkumy pro Babišovy soupeře. Vývoj preferencí jejich stran jim ukáže nakolik jejich rozhodnutí, jak se vypořádat s Babišovým podezřením z dotačního podvodu, voliči schvalují.

Poslanec sociální demokracie Jan Chvojka navíc předložil pozměňovací návrh k zákonu o střetu zájmů, podle nějž by nikdo z nových členů vlády nesměl ovládat v jakékoliv firmě větší podíl než 40 procent a nesměl by mít ani procento v tištěných médiích, televizích a rádiích. V ústavně právním výboru pro něj minulý týden hlasovali sociální demokraté i lidovci. I přes Babišovy výhrůžky, že je to porušení koaliční smlouvy. Zjevně už si dobře uvědomili, že Andrej Babiš se mnohem víc bojí vyhození z vlády, než by se oni měli bát toho, že kabinet opustí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články