OKD na Sobotkově talíři

Komentáře
Sdílet:

Ministr hospodářství Jan Mládek včera na Frýdecko-Místecku vypustil myšlenku, že by vláda pomohla miliardou korun k útlumu dolu Paskov na Ostravsku. A jen balónek dovypustil, přišla z Prahy na dálku facka z ministerstva financí. Pozoruhodné je, že útok mluvčího ministerstva neskončil u Mládka, což by byla v zásadě pochopitelná reakce správce státní kasy na drzé požadavky, nýbrž že plynule přešel v útok na premiéra Sobotku – to když ministerstvo připomnělo, že firma už jednou, při privatizaci v roce 2004, státní pomoc obdržela, neboť nabyvatelé koupili hluboko pod cenou. Zodpovědným ministrem financí byl tehdy Bohuslav Sobotka.

Věcně vzato má Andrej Babiš pravdu: není důvod sanovat pořád-snad-ještě-miliardáře Zdeňka Bakalu, spolumajitele OKD, pod něž Paskov patří. Argumenty, že žádat po Bakalovi, aby teď Ostravsku pomáhal ze svého, je populismus, protože Bakala přece vždycky byl jen finanční investor, který z podniku vysává dividendy a investuje je jinde, nikoliv podnikatel, který by firmu trvale rozvíjel, nebo že firmu nevlastní sám a nejdřív by se tedy musel domluvit se (zahraničním) spolumajitelem, tyto argumenty jsou natolik vyumělkované, že mohou přesvědčit snad jen intelektuály v pražském biotopu. Člověk s elementárním smyslem pro spravedlnost vidí, že někdo s pomocí státu přišel k desítkám miliard, vytáhl je z kraje, a pak starost o kraj hází na stát.

Současně ministrovi financí při jeho všetečné povaze pravděpodobně neunikly informace kolující po Praze v posledních týdnech, že se v Bakalově okolí rodí plán oněch proslulých 44 tisíc bytů, které před deseti lety při privatizaci OKD stát nabyvateli skoro zadarmo přihodil, vrhnout na burzu a ještě jednou rychle z Ostravska vytáhnout hotovost. To by vzhledem ke slibu byty levně odprodat nájemníkům, učiněný Bakalou před deseti lety, byla skutečně nehoráznost.

Proč však Babiš neskončil u Mládka a pokračoval ještě na premiéra? Prý „analytici spočítali“, že Bakala z OKD vytahal 38 miliard korun. Abychom byli přesní: k tomuto číslu došli analytici oslovení serverem iDNES.cz 23. září 2013. Přípravnou dělostřelbu vede MF DNES od ledna. Buď je to metoda práce a koaliční partneři si budou muset na permanentní ostřelování zvyknout, nebo Babiš skutečně pojal záměr premiéra Sobotku časem sejmout.

Privatizace OKD je největší, možná jediná skvrna na Sobotkově vestě. Babiš o ní věděl, když se Sobotkou dohodu o vládě uzavíral. Stejně tak ČSSD a lidovci věděli, že stále není vyjasněný například původ startovního Babišova kapitálu, s nímž se v půlce 90. let zmocnil slovenské státní firmy podnikající v ČR. Tato koalice může vydržet jen tak dlouho, dokud budou účastníci dodržovat doktrínu vzájemně zaručeného zničení: moje minulost je divná, v tvojí taky vidím nejasnosti, nebudeme si v nich navzájem šťourat. Ty mi nebudeš připomínat privatizaci OKD, já nebudu řešit, kolik si vydělal tvůj eurolídr Pavel Telička u Bakaly za ty tři roky v dozorčí radě firmy RPG byty.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz