‚Svoboda popliván, úkol splněn‘. Sněmovna kritizuje stíhání kolegy
SNĚMOVNA PROTI POLICII
Bouři nevole poslanců sklidila v úterý policie za svůj postup, kdy nejprve chtěla stíhat bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS), aby si to poté rozmyslela a žádost stáhla. Policii a státní zástupce kritizovali poslanci napříč spektrem. Například podle šéfa klubu TOP 09 Miroslava Kalouska byl splněn úkol, Svoboda byl pošpiněn a popliván a tak není třeba riskovat proces, v němž by se mohl očistit. Poslanci si zároveň odhlasovali, aby ministři spravedlnosti a vnitra vysvětlili postup orgánů činných v trestním řízení v exprimátorově kauze.
Policie původně požadovala Svobodovo vydání kvůli prověřování smluv pražského dopravního podniku. Svoboda měl překročit své pravomoci, když za hlavní město podepsal smlouvu s advokátem Václavem Láskou, aniž by ji předem projednal s městskou radou. Jenže po několika týdnech si to policie rozmyslela a žádost stáhla. A právě to nadzdvihlo poslance. Zřejmě nejvehementněji se Svobody zastával Miroslav Kalousek.
„Úkol byl splněn. Bylo požádáno o jeho vydání. Byl pošpiněn, částí společnosti obviněn, obžalován a popraven. Úkol byl splněn, teď to zase můžeme stáhnout, necháme tady poplivaného Svobodu a nebudeme riskovat proces, kde by se mohl očistit,“ prohlásil Kalousek.
„Mé vystoupení je motivováno jednou jedinou otázkou. A co bude dál? Kdo bude odpovědný? Všichni víme, že už jenom samotná žádost o vydání poslance k trestnímu stíhání je mimořádné poškození a často i zastavení politické kariéry a pověsti politika,“ prohlásil šéf poslanců TOP 09.
Ve chvíli, kdy sněmovna rozhoduje o vydání některého poslance, už je podle Kalouska často dopředu nejen obviněný, ale i odsouzený a popravený. Očištění před soudem se přitom řada politiků nikdy nedočká. A to zřejmě bude i Svobodův případ. „Proč by taky měl? Úkol byl splněn. Bylo požádáno o jeho vydání. Byl pošpiněn, částí společnosti obviněn, obžalován a popraven. Úkol byl splněn, teď to zase můžeme stáhnout, necháme tady poplivaného Svobodu a nebudeme riskovat proces, kde by se mohl očistit. Kolik je takovýchto případů? Takovýchto případů je spousta,“ dodal Kalousek, který požadoval, aby se za postup orgánů činných v trestním řízení omluvil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Může za to státní zástupce, říká ministr vnitra
Svobody se v úterý zastávala nejen opozice, ale i koaliční poslanci z KDU-ČSL a ČSSD. Sám exprimátor před poslanci pronesl emotivní projev. Jak řekl kolegům, politická kredibilita vydávaného poslance je naprosto zásadním způsobem znevážena.
„Není možné, aby primátor hlavního města nekonal prostě proto, že se bojí, aby proti němu někdo nedal trestní oznámení,“ uzavřel téměř v křiku Svoboda svůj projev a vysloužil si aplaus poslanců.
„Dotázal jsem se, proč to policie stáhla. Odpověď je jednoznačná: na přímý pokyn státního zástupce. Státní zástupce je pánem toho řízení,“ říká Chovanec.
Mandátový a imunitní výbor ještě před jednáním sněmovny vyzval ministry spravedlnosti a vnitra, aby postup orgánů činných v trestním řízení vysvětlili. Před poslanci vystoupili oba, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už dokonce stihl kontaktovat policejního prezidenta, proč k takovému postupu policie došlo.
„Dotázal jsem se, proč to policie stáhla. Odpověď je jednoznačná: na přímý pokyn státního zástupce. Státní zástupce je pánem toho řízení,“ uvedl Chovanec s tím, že bude dbát na to, aby se policie chovala korektně.
Poslanci nakonec potvrdili návrh výboru. Ministři vnitra a spravedlnosti tak budou muset chování policie a státního zastupitelství v kauze Bohuslava Svobody vysvětlit i písemně.