Česko není vůči přistěhovalcům přátelské. Lépe si vedlo i Rusko, řekl výzkum
Žebříček 'nejpřátelštějších' zemí světa
Česká republika nepatří k nejpřátelštějším zemím, pokud přijde na kontakt s cizinci, ukázal mezinárodní výzkum. V přívětivosti vůči přistěhovalcům ji předběhlo i Rusko a Německo. S výsledky výzkumu přišla agentura Internations.org.
Přistěhovalce vítají s otevřenou náručí v Mexiku, které třetím rokem za sebou obhájilo první příčku. Hned za ním se ocitly země jako Kostarika, Nový Zéland a nově i africká Uganda. Ta se ještě vloni nacházela na desátém místě. USA se propadla o několik příček níže a skončila na 21. místě.
Mezi zeměmi s nejchladnějším přijetím cizinců si nejhůře vedly především Čína a arabské a severské země. Česká republika ovšem nedopadla o moc lépe – ‚vybojovala‘ si 58. místo ze 67 států, které se zapojily do výzkumu. O pouhých pár příček výše se nachází Německo a Rusko. Podle cizinců, kteří v daných zemích žijí již dlouhodobě, se na ně původní obyvatelstvo spíše dívá skrze prsty.
„Museli jsme brát ohled na spoustu faktorů. Pokud se přistěhovalecké rodiny necítí doma ani přes kvalitní sociální a zdravotní služby dané země, je jasné, že jejich radost z pobytu nepřetrvá,“ vysvětlují metodiku organizátoři průzkumu.
V souvisejícím průzkumu, kde se hodnotily nejlepší země pro nastartování byznysu, si ale Česko přilepšilo a dostalo se do výběru deseti nejlepších míst pro práci, v němž se nachází i státy jako Lucembursko, Taiwan či Panama. Nejhorší ‚startupové‘ podmínky pro cizince mají v Řecku, Itálii či Brazílii.
Skvěle si Česká republika vedla i v průzkumu, který se zaměřil na kvalitu sociálních a zdravotních služeb pro cizince – obhájila si druhé místo, zlatou medaili jí vyfouklo Finsko. Německo skončilo ‚až‘ na desátém místě.