Koruna oslabila přes 28 k euru. Stíhá rubl...

Kurz koruny

Koruna oslabila přes 28 k euru. Stíhá rubl...NOVÉ 1
Ekonomika
Sdílet:

Česká koruna po řádově 6 letech oslabila přes hranici 28,00 k euru. Naposled byla nad touto úrovní v únoru roku 2009. Dle dat Roklen24 je denní nejslabší hodnotou 28,0845 CZK/EUR, k americkému dolaru pak 23,763 CZK/USD. Týdenní ztráta české koruny kolem 1,2 procenta je druhá nejvýraznější ve skupině 24 měn rozvíjejících se ekonomik dle Bloomberg hned za ruským rublem.

Sázky na další zásah České národní banky postupně v rámci tohoto týdne stupňují nejprve data o deflaci v eurozóně, následně komentáře z ČNB o riziku takto dovážené deflace do ČR a dnes čerstvá data z české ekonomiky, která potvrdila pokles spotřebitelských cen v prosinci také v tuzemské ekonomice.

Spotřebitelské ceny v prosinci klesly proti listopadu o 0,1 %. Tempo zmírnilo z -0,2 % v listopadu, zvolnil ale naopak také meziroční růst, a to na pouhých 0,1 % z 0,6 % v listopadu. Analytici očekávali meziměsíční stagnaci a meziroční růst cen o 0,2 %.

Průměrná míra inflace za loňský rok klesla na 0,4 procenta z předloňských 1,4 procenta. Růst spotřebitelských cen tak byl nejnižší od roku 2003 a druhý nejnižší vůbec.

Propad cen v eurozóně je jasným rizikem pro Českou národní banku a její cíl navrátit míru inflace k 2% cíli, napsal v tomto týdnu viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík v názorovém textu pro HN. „Dovážíme silné deflační tlaky, které dále zesílí, pokud padající produkční ceny v eurozóně stlačí křehký růst zahraniční poptávky,“ uvedl Tomšík. V takovém případě dle něj pozitivní nabídkový šok plynoucí z aktuálního poklesu cen ropy může mít negativní dopady do inflačních očekávání tím, že sníží inflaci v situaci nulových úrokových sazeb, a tím zvýší reálné úrokové sazby. „To může mít negativní dopad na vývoj domácí reálné poptávky a ČNB bude stát před staronovým rozhodnutím, jak splnit inflační cíl, stabilizovat inflační očekávání a podpořit domácí reálnou ekonomiku,“ napsal Tomšík.

Čtěte také: Míra nezaměstnanosti v prosinci vzrostla

Bankovní rada ČNB v prosinci zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016 a upozornila, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen by bylo třeba zvážit další oslabení koruny.

„Česká národní banka proto na svém dalším měnověpolitickém zasedání, jež se koná počátkem února, pravděpodobně zasáhne tak, aby se pokusila deflační tlaky zmírnit. Na svém zatím posledním, prosincovém měnověpolitickém zasedání sice nevyloučila možnost další intervence za oslabení koruny. Zatím se však k tomuto řešení patrně neuchýlí a použije slabší opatření v podobě prodloužení deklarovaného období, v němž korunu intervenčně oslabuje, do druhé poloviny příštího roku, nebo dokonce až za jeho horizont,“ uvedl v dnešním komentáři k vývoji inflace v tuzemské ekonomice hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. 

Čtěte také: Zahraničnímu obchodu se daří, vývoz do Ruska celkem drží

Sama ČNB v komentáři k inflačním datům uvedla, že prosincová meziroční inflace byla v porovnání s prognózou ČNB o 0,5 % nižší. „Za uvedenou odchylkou stál meziroční pokles cen potravin a znatelně hlubší než očekávaný meziroční pokles cen pohonných hmot, které v prosinci vlivem prudkého propadu ceny ropy na světových trzích výrazně klesly,“ uvedla mimo jiné ČNB. Korigovaná inflace bez cen pohonných hmot byla nepatrně vyšší než odhady ČNB.

Oslabený kurz koruny se v inflaci dle ČNB promítá prostřednictvím dovozních cen, když z části kompenzuje deflační cenový vývoj v eurozóně a prudký pokles světových cen ropy.

Ke dvouprocentnímu cíli ČNB se celková i měnověpolitická inflace dostanou podle platné prognózy centrální banky počátkem roku 2016. “Rizika této prognózy jsou však z důvodu cenového vývoje v zahraničí a propadu světových cen energetických komodit vychýlena výrazně v protiinflačním směru,“ stojí v komentáři ČNB. 

Sázka na další oslabování měnové politiky ČNB následuje úvahy o brzkém spuštění evropské obdoby QE ze strany Evropské centrální banky. Dle Goldman Sachs se tak stane již na jednání 22. ledna, širší konsensu hovoří o spuštění do března. Bloomberg získal vyjádření z blízkosti řídící rady ECB, podle kterého Evropská centrální banka v tomto týdnu diskutovala návrh na QE s objemem odkupů 500 miliard eur s tím, že odkupovány by byly pouze vládní dluhopisy, hodnocené ratingem v investičním pásmu. 

Čtěte další ekonomické zprávy na Roklen24.cz.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz