‚Šikana a buzerace‘. Bič na živnostníky sklízí kritiku
Kritika online evidence tržeb
Díky elektronické evidenci tržeb přineseme do rozpočtu více peněz z výběru daní, je přesvědčený ministr financí. Jenže jeho návrh, k němuž právě končí kolečko připomínek, zatím sklízí hlavně kritiku. Plánovaný dohled nad podnikateli a živnostníky se zdá mnohým příliš tvrdý. A poté, co se ozvala nespokojená veřejnost i opozice, začínají pochybovat i vládní lidovci. Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se obává, aby se z boje proti daňovým únikům nestala „buzerace lidí“. Za Andrejem Babišem stojí sociální demokraté. Ti ho ale pro změnu kritizují za pomalost. Resort prý nemůže stihnout spustit evidenci v dohodnutém termínu.
Povinně účtovat na elektronické registrační pokladně, která bude online napojena na finanční úřad, budou muset podnikatelé a živnostníci od začátku příštího roku. Alespoň s tím počítá Babiš ve svém návrhu zákona. Hned od prvního ledna 2016 si mají pokladny pořídit hospodští a hoteliéři, v červenci pak všichni podnikatelé v maloobchodu a velkoobchodu a od ledna 2017 se povinnosti nevyhne žádný podnikatel ani živnostník.
Jak už psal dříve Týdeník ECHO, povinnost pořídit si elektronickou pokladnu budou mít nakonec téměř všichni, kdo sami přiznávají daň z příjmu. A za porušení povinností přijdou tvrdé sankce – pokuta až půl milionu nebo až na dva roky zavření provozovny. Zákon se nicméně dotkne i zákazníků. Ti budou mít povinnost vzít si účtenku.
Bělobrádek: Nesmíme živnostníkům házet klacky pod nohy
Babišův smělý plán, pro který hledal inspiraci v Chorvatsku, narazí ve sněmovně u opozice. Potíže ho ale čekají zřejmě už na vládě.
Čtěte také: Každý živnostník bude pod přísným online dohledem
„Debata o tom bude stoprocentně. Ještě jsme o tom vůbec nemluvili. To spíš Andrej Babiš řekl svůj názor s tím, že by to mělo brzy platit pro všechny,“ odmítá na ministerský návrh bez námitek kývnout vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.
Podle něj bude zásadní, jaké výsledky stát zaznamená po první fázi – tedy po zavedení registračních pokladen v hospodách a hotelech. Právě tam dochází k největším únikům. O tom, zda se evidence zavede i pro drobné živnostníky, klasicky například pro prodejce na farmářských trzích, by se mělo rozhodnout až posléze.
„Začínám mít obavy, jestli vůbec stihneme spuštění v první vlně k 1. lednu 2016. Nemáme legislativu, budou se muset udělat výběrová řízení na systémy, nemáme nic. A to je březen,“ říká šéf rozpočtového výboru z koaliční ČSSD.
„Možná v tom má jasno ministr financí Andrej Babiš, ale já si nemyslím, že by se to mělo dotknout každého živnostníka. Logiku to má u kamenných obchodů. Nesmíme ale házet klacky pod nohy drobným podnikatelům. Jedna věc je boj s daňovými úniky a druhá buzerace lidí,“ řekl vicepremiér deníku ECHO24.cz.
Babiš ale musí počítat i s kritikou od druhého koaličního partnera z ČSSD. Sociální demokraté sice registrační pokladny sami prosazují, jenže jim zase vadí, že je ministr financí příliš pomalý.
„Začínám mít obavy, jestli vůbec stihneme spuštění v první vlně k 1. lednu 2016. Nemáme legislativu, budou se muset udělat výběrová řízení na systémy, nemáme nic. A to je březen,“ říká šéf rozpočtového výboru sněmovny Václav Votava z ČSSD a dodává: „Myslím si, že tady ministerstvo financí dost zaspalo.“
‚Je to státní šikana úplně všech‘
Lidovci i sociální demokraté přitom Babišův návrh kritizovali ještě před víkendovým sněmem hnutí ANO, kde ministr financí na obou koaličních partnerech nenechal nit suchou. Je proto otázka, zda po Babišových silných slovech ještě nepřitvrdí, aby mu ukázali, že je k vládnutí potřebuje.
Čtěte také: Sobotka: ANO je jako akciovka, Babišova historie nezačala v roce 2011
Svůj plán postavit se proti návrhu ve sněmovně už avizovala pravicová opozice. Když vše půjde bez zbytečných zdržení, může se norma k poslancům dostat koncem jara.
Například podle TOP 09 ale neexistuje žádná průkazná studie, že elektronická evidence tržeb přinese vyšší výběr DPH. Země, které jsou uváděny jako příklad – tedy Slovensko a Chorvatsko – údajně došly k vyššímu výběru daně z přidané hodnoty díky vyšší spotřebě a vyššímu výkonu ekonomiky.
„Návrh ani nerozlišuje mezi živnostníky majícími obrat v řádu milionů či pouze tisíců korun. Pořídit si přístroj a být on-line spojený s finančním úřadem budou muset všichni. Náklady s tím spojené povedou k uzavírání živností, růstu nezaměstnanosti,“ zní z ODS.
„Ne díky zavedení elektronické evidence tržeb či registračním pokladnám. Bude to velký byznys pro dodavatele té technologie a zejména pro ty, kdo budou poskytovat podporu systému. Určitě je několik subjektů, kterým to přinese prospěch. Rozhodně to ale nepřinese prospěch státnímu rozpočtu. Ten návrh naopak znamená obrovskou šikanu pro drobné podnikatele a živnostníky. Šikanován navíc bude i zákazník. Je to státní šikana úplně všech,“ kritizuje první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
ODS zase vadí, že ministr financí přistupuje k živnostníkům jako ke zlodějům. Tvrdý návrh elektronické evidence tržeb lze prý označit za „ránu pěstí i těm nejdrobnějším živnostníkům, kteří si podnikáním jen přivydělávají“.
„Návrh ani nerozlišuje mezi živnostníky majícími obrat v řádu milionů či pouze tisíců korun. Pořídit si přístroj a být on-line spojený s finančním úřadem budou muset všichni. Náklady s tím spojené povedou k uzavírání živností, růstu nezaměstnanosti a leckde i ke snížení konkurence s negativními dopady na kvalitu a ceny,“ upozorňuje ekonomický expert ODS Jan Skopeček.
Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury ani není možné během deseti měsíců připravit tak robustní informační systém, s jakým ministerstvo ve svém návrhu počítá.