Islámský stát? Větší nebezpečí hrozí od jiné skupiny, varují USA
Islámský fundamentalismus
Teroristická organizace Islámský stát, která je radikální dokonce i v porovnání s al-Káidou, už několik měsíců děsí svět. Americké zpravodajské služby ale nyní varovaly, že Spojeným státům hrozí větší nebezpečí od jiné skupiny. Jmenuje se Khorasan.
Syrská skupina Khorasan je nepříliš známou odnoží Fronty an-Nusrá, která je napojená na al-Káidu. Vede ji Muhsin al-Fadhli, jenž kdysi patřil k těm nejbližším známého teroristy Usámy bin Ládina. Právě proto, že se toho o skupině ví tak málo, je pro americké experty obtížné odhadnout závažnost a rozsah hrozeb pro Spojené státy.
„Pokud jde o ohrožení naší země, může Khorasan představovat větší nebezpečí než Islámský stát,“ řekl James R. Clapper z americké zpravodajské služby ve čtvrtek pro americký list New York Times. Experti se domnívají, že zatímco Islámský stát se soustředí především na upevnění pozic v Iráku a Sýrii, skupina Khorasan plánuje teroristické útoky proti Západu.
Právě chaos, který zavládl v Sýrii, a boj proti Islámskému státu odvedl pozornost od teroristických skupin, které představují přímou hrozbu pro Spojené státy i celý Západ. Skupiny jako Khorasan proto začaly téměř nepozorovaně nabírat na síle. Členy verbují na Středním východě, jižní Asii i v severní Africe, napsal New York Times.
O záměrech Khorasanu může napovědět také osoba vůdce, kterým je 33letý Muhsin al-Fadhli. Tento Kuvajťan byl významným členem al-Káidy a jako jeden z mála lidí věděl o chystaných útocích 11. září 2001. Po americké invazi do Afghánistánu se přesunul do Íránu a posléze do Sýrie. Za informaci, která by vedla k dopadení teroristy, je vypsaná odměna sedm milionu dolarů.
Název Khorasan odkazuje k historickému území v Asii, kde se rozkládá dnešní Írán, Afghánistán a Turkmenistán.
Čtěte také:
Pracoval v londýnské bance. Pak se změnil v nástroj džihádistů
Kdo platí radikály z Islámského státu? Prý nikdo, stačí jim ropa