Sjezdovka z mrakodrapu. Velkorysé stavby Kazachstánu fascinují
Lyžařská trať s vlekem z mrakodrapu
Hlavní město Kazachstánu Astana plánuje podle CNN další velkorysý projekt. Ze střechy 326 metrů vysokého mrakodrapu povede lyžařská trať s umělým zasněžováním a vlekem. Celá stavba vyjde v přepočtu na 70 milionů dolarů. Město tak reaguje na rostoucí poptávku po zimních sportech.
„Není snadné pro místní užít si zimních radovánek, do nejbližšího lyžařského střediska jsou to čtyři hodiny cesty. Nebudou to sice švýcarské Alpy, ale pro místní to bude jedinečný zážitek,“ okomentoval plánovanou stavbu její vedoucí architekt. Se svým projektem se také přihlásil na mezinárodní festival WAF (World Architecture Festival), který se konal v Singapuru.
Astana trpí navzdory chladnému počasí nedostatkem zimních středisek. Město bylo vystavěno uprostřed roviny a nejbližší hory jsou asi půl dne jízdy autem. Místní obyvatelé ale mají velice rádi zimní radovánky, a proto se jim město rozhodlo vyhovět. Představitelé města tak mohli reagovat na neúspěšnou kandidaturu Kazachstánu na zimní olympijské hry v roce 2022.
Celá multifunkční stavba bude disponovat 421 bytovými jednotkami a panoramatickými eskalátory, aby se návštěvníci podle slov architekta mohli při cestě na střechu kochat nádherným pohledem na město. Nižší podlaží poskytnou prostor pro občerstvení a obchody všeho druhu. Většina zimních středisek se nachází poblíž bývalého hlavního města Almaty. Zde můžou zájemci navštívit i světově proslulou bruslařskou dráhu Medeu.
Hlavní město Kazachstánu je všeobecně známé pro své novátorské stavby, mezi ně patří například Palác umění Shabyt, cirkusová aréna nebo astanská věž „Strom života“. Místní jim však dali vlastní přezdívky. Podle nich jde o psí misku, létající talíř a lízátko. Nicméně všechny tyto stavby fascinují turisty svou velkorysostí.