Ostudu s Boratem má Kazachstánu zahladit olympiáda. Jen musí porazit Čínu
Sport vs. politika
Kazašské Almaty, nebo čínský Peking. Jedno z těchto měst bude v pátek v Kuala Lumpur po zasedání Mezinárodního olympijské výboru vyhlášeno pořadatelským státem pro Zimní olympijské hry v roce 2022. Pro Kazachstán by to znamenalo tolik vytoužené nakročení směrem ke světovému uznání, Peking by se zase stal první městem v historii, které kdy uspořádalo letní i zimní OH.
Ani s jedním kandidátem však nejsou spokojeny lidskoprávní organizace. O porušování lidských práv v Číně toho v souvislosti s Letními olympijskými hrami v Pekingu v roce 2008 bylo napsáno více než dost, o Kazachstánu se toho však ví o poznání méně.
Kazachstán bojuje s tím, že mnoho lidí nemá o existenci této bývalé sovětské republiky ani ponětí. Další skupina lidí Kazachstán zná, ale jen díky posměch vzbuzujícímu filmu Borat se Sachou Baronem Cohenem. To ostatně potvrdila i Rashida Shaikenová z Kazašské turistické asociace: ,,Náš tým intenzivně pracuje na změně image Kazachstánu. Mimo jiné se snaží minimalizovat negativní vyznění tohoto filmu,“ uvedla pro The Washington Post.
Tato středoasijská republika bohatá na minerály a bičována sibiřskými větry, která je rozlohou pětkrát větší než Francie, doufá, že se uspořádáním olympijských her vymaní ze stínu bývalého Sovětského svazu. Třebaže je za favorita považována spíše Čína, Kazachstán své zbraně neskládá. Pyšní se zejména krásnou přírodou a pohoří Ťan-šan, kde by se konala většina disciplín, se nachází jen 20 minut jízdy od centra Almaty. To v Číně by se do hor muselo cestovat celé čtyři hodiny a vzhledem k nedostatku sněhu by se musel vyrobit sníh umělý.
It's Kazakhstan v China for the Winter Olympics - and the Kazakhs have a secret weapon: snow. http://t.co/u0YrvqE9yy via @joannalillis
— Guardian World (@guardianworld)
30. Červenec 2015
Almaty je na druhou stranu vyčítáno, že tamní letiště potřebuje zrekonstruovat, hotelů je zde prý pomálu a nadto jsou drahé a architektura města je typicky sovětská. To, co ale nemůže skousnout většina kritiků, je politická kultura Kazachstánu. Prezident Nursultan Nazarbajev, který je u moci od roku 1990, získal v dubnových volbách ohromujících 98 % hlasů. Nazarbajev v zemi omezuje svobodu shromažďování, projevu i vyznání a své politické oponenty, protirežimní novináře nebo aktivisty posílá do vězení nebo exilu.
Třebaže o kandidatuře na ZOH 2022 původně uvažovaly čtyři evropská města, těsně před samotným hlasováním zůstal jen Peking a Almaty. Oslo a Stockholm totiž odstoupily z obavy, že by hry byly příliš drahé, polský Krakov respektoval „ne“ svých obyvatel v referendu ohledně uspořádání her a naděje ukrajinského Lvova zase zhatil válečný stav v zemi.
Už teď je nicméně jasné, že ať ZOH v roce 2022 uspořádá Čína nebo Kazaschtán, bude se jednat o v pořadí třetí olympijské hry konané na asijském kontinentu. Po Riu de Janeiru 2016 se totiž olympijské hry uskuteční v jihokorejském Pchjongčchangu a japonském Tokiu, upozorňuje The New York Times.