Jediný cizí špion, který pronikl do CIA. Příběh „českého krtka“

Kniha o Karlu Köcherovi

Jediný cizí špion, který pronikl do CIA. Příběh „českého krtka“TÝDENÍK ECHO
Karel Köcher před Bílým domem, 1966 Foto: Foto: Český krtek v CIA
1
Svět
Vladimír Ševela
Sdílet:

Karel Köcher je dodnes jediným známým zahraničním špionem, kterému se podařilo splnit nesplnitelný úkol – proniknout do CIA. Další buď už ve „Firmě“ pracovali, anebo šlo o Američany naverbované Moskvou. Köcher, absolvent matfyzu a pár semestrů FAMU, byl do USA vyslán pod legendou emigrace v roce 1965 spolu se svou ženou Hanou. Vystudoval Kolumbijskou univerzitu, pracoval v institutu Zbigniewa Brzezinského a v roce 1973 byl přijat do jednoho z nejtajnějších oddělení CIA. O jedenáct let později byl zatčen a v roce 1986 vyměněn za sovětského disidenta Anatolije Ščaranského.

Sametový převrat jej zastihl v Prognostickém ústavu. Dnes tráví penzi ve vile u Prahy. Autor knihy – a tohoto článku – Český krtek v CIA se s ním pět let scházel a jeho výpověď konfrontoval s odtajněným svazkem, americkým soudním spisem a svědectvím desítek pamětníků a expertů. Přinášíme ukázku z kapitoly Špion v New Yorku:

Mýdlo s šifrou

Komunikace s pražskou centrálou bude probíhat prostřednictvím dopisů a pohlednic, které bude Karel Köcher s manželkou Hanou posílat rodičům v Praze. První by měl přijít nejpozději měsíc po usazení v USA. Pro zásadní sdělení si Pedro (krycí jméno Karla Köchera – pozn. red.) s centrálou domluvil následující kódy: Jedno anglické slovo v textu dopisu či pohlednice znamená „vše je v pořádku“. „Napíšeš třeba ‚Jeli jsme po krásné highway‘,“ vysvětlil Pedrovi Gvozdek (jejich „řídící orgán“ – pozn red.). Dvě anglická slova ovšem už vysílají varovný signál, znamenají „Jsem sledován“ nebo „Jsem vyšetřován“. A třeba číslo 21 v textu má sdělovat, že Pedro byl „zaverbován CIA“… Když k tomu o sedm let později skutečně došlo, Köcher do Prahy žádné echo neposlal a rozvědka se o tom dozvěděla až po roce.

A pak Gvozdek Köcherovi předal pod stolem mýdlo. Nebylo to obyčejné mýdlo – byl v něm zalitý malý kontejner, který obsahoval miniaturní bloček s šiframi pro další komunikaci z USA.

Celou ukázku z knihy „Český krtek v CIA“ najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články