Kvalitu vzduchu měří v Londýně holubi a výsledky tweetují
Zapojení ptáků do měření exhalací
Londýn má svou zbrusu novou letku kontrolující kvalitu tamního ovzduší. Nově představená novinka v britské metropoli funguje díky několika holubům, kteří pomocí měřících krabiček na zádech monitorují hladinu znečištění vzduchu. Výsledky se zobrazují na speciálním twitterovém účtě, který dokonce uživatelům odpovídá s výsledky konkrétních měření v jednotlivých čtvrtích, informuje server Digital Trends.
Městská aglomerace hlavního města Velké Británie se neustále rozšiřuje, s čímž dochází i k dalšímu snižování kvality ovzduší. Nyní ale Londýn mohou zachránit ptáci, kterým řada lidí přezdívá názvy jako okřídlené krysy a podobně. Britská společnost Plume Labs nyní nicméně napravuje kdysi chatrnou pověst holubů a pomocí speciálních senzorů se společně s nimi nyní zasazuje o analýzu čistoty vzduchu.
And we're off! The first #PigeonAir patrol flies from Brick Lane, monitoring air pollution as we go! pic.twitter.com/W8KnyrxnCe
— Pigeon Air Patrol (@PigeonAir) 14. března 2016
Our #PigeonAir patrol are all roosting and we're signing off for tonight. Goodnight London - see you in the morning! pic.twitter.com/R8MkU1Gz1V
— Pigeon Air Patrol (@PigeonAir) 14. března 2016
Twitterový účet PigeonAir činnost speciální holubí letky mapuje a nabízí dokonce možnost interakce. Pokud Londýňané holubům tweetnou s hashtagem název svojí čtvrti, dozvědí se obratem v odpovědi na Twitteru úroveň znečištění v oblasti.
„Je to zdravotní a ekologická ostuda pro člověka – i holuby. Zviditelňujeme neviditelné,“ prohlásil podle Digital Trends zakladatel Plume Labs Pierre Duquesnoy. „Většinou, když mluvíme o znečištění, tak si lidé představí Peking a jiná místa, ale jsou i takové dny v roce, kdy znečištění v Londýně bylo vyšší a více toxické než právě v Pekingu. To je realita.“
Our backpacks measure Nitrogen Dioxide, Ozone and other volatile compounds in the air as we fly. #PigeonAir pic.twitter.com/0fsrX1qv9R
— Pigeon Air Patrol (@PigeonAir) 14. března 2016
Zatím nijak nezpoplatněnou službu pro veřejnost Plume Labs nazvaly Holubí hlídkou VB. V praxi to znamená připoutání oblečků se senzory na holuby, kdy jsou malé 25g krabičky na měření oxidu dusičitého umístěné na záda ptáků. Ve vzdušném prostoru Londýna již proběhly první zkoušky, testovacího holuba s měřidlem doprovázeli závodní holubi s GPS čipy.
Duquesnoy se inspiroval v holubí poště a době, kdy se tito ptáci využívali jako dálkoví poslové. Holuby si autor projektu vybral pro jejich relativně vysokou rychlost a dlouhý dolet stejně tak jako pro nízkou dráhu jejich letu. Za první dny testování holubí letky se z více částí Londýna ptáci vraceli často se zaznamenanými vysokými hodnotami znečištění.