Turecko při ofenzivě proti Kurdům porušuje lidská práva, tvrdí OSN
Porušování lidských práv
Při ofenzivě tureckých bezpečnostních sil proti kurdským separatistům na jihovýchodě Turecka byla podle OSN vážně porušena lidská práva. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva v pátek zveřejnil zprávu, v níž se rovněž uvádí, že při ofenzivě zemřelo za rok a půl na 2000 lidí, z toho 1200 obyvatel regionu. Až půl milionu lidí muselo kvůli bojům opustit své domovy.
Ve své první zprávě o ofenzivě Ankary, která začala v létě 2015, úřad OSN uvádí, že na jihovýchodě Turecka byly zaznamenání případy „hromadného ničení, zabíjení a dalšího vážného porušování lidských práv“.
Při bojích zemřelo za rok a půl na 2000 lidí, z toho 800 členů tureckých bezpečnostních složek a 1200 obyvatel regionu. Zpráva také informuje o „nadměrném používání síly, zabíjení, mizení osob a mučení“.
Operace tureckých bezpečnostních sil zasáhly podle zprávy více než 30 obcí, přičemž některé čtvrti byly zcela zničeny. Asi 335 000 až 500 000 osob, převážně Kurdů, muselo opustit domovy.
Pětadvacetistránková zpráva, která se týká období od července 2015 do prosince 2016, vychází mimo jiné z důvěrných i veřejných informací a satelitních snímků. Vyšetřovatelům OSN totiž nebyl umožněn přístup do oblastí bojů.
Turecký režim zahájil operace na jihovýchodě Turecka, kde žijí převážně Kurdové, v létě 2015 po zhruba dvouletém příměří. Cílem ofenzivy jsou separatisté ze Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara, EU i USA považují za teroristickou organizaci.
PKK vede od poloviny 80. let minulého století ozbrojený boj za autonomní Kurdistán a její střety s tureckými bezpečnostními složkami si vyžádaly už na 45 000 obětí. V březnu 2013 vyhlásila PKK oficiálně příměří, poté začala velmi pomalá mírová jednání s tureckou vládou.