Záleží jen na naší lásce k imigrantům
To je jakási nová mantra, kterou už několik měsíců posloucháme z médií, jako by snad současná krize byla způsobená jen lidmi, kteří imigranty nemají dostatečně rádi. V Událostech ČT ji nedávno připomněl Jakub Netl v reportáži o tom, jak obyvatelé ostrova Kos po nocích obětavě pomáhají ilegálním běžencům dostat se z lodí na břeh. Další zprávy o přístupu Řecka se nedozvíte, protože reportáž očividně nemá za cíl informovat, ale přispět k morálnímu polepšení obyvatelstva. Obětavý reportér nastavuje Čechům zrcadlo, aby pohledem na mravně vyšší Řeky prozřeli a poznali svou mravní ubohost. Jak si někdo může dovolit kritizovat Řecko za nedodržování dohod? Jak jim někdo může vytýkat, že úplně kašlou na ochranu vnějších hranic EU? Řekové imigrantům ochotně pomáhají dostat se do EU proto, že jsou mravně lepší než my. Oni už imigranty milují. Teď je řada na nás. ČT v tomto duchu pojímá všechny svoje reportáže z Řecka. Dřív to ovšem byla doména Dany Zlatohlávkové.
Ale povinnost milovat imigranty je natolik závažná – záleží na ní výsledek celého probíhajícího procesu -, že ji opakuje i řada dalších významných osobností veřejného života. Spisovatelka Lenka Klicperová, nebo humanitní komentátor Jiří Pehe, a rovněž bývalá europoslankyně Hybášková se ptá Čechů, zda je možno integrovat někoho, koho nemají rádi. Zkrátka láska je všude kolem nás.
Jak to chodí v Řecku?
Ve skutečnosti se zdá, že Řeky motivují k svérázné politice i nižší pohnutky. Z imigrační vlny má zisky šedá ekonomika, kvete tam černý obchod a díky EU si na své si přijde i stát. Tak hned na ostrovech kvete mezi imigranty a Řeky čilý obchod s motory do lodiček, na kterých přijíždějí imigranti na ostrovy, a po přistání je nechávají na pláži, odkud se prodávají dalším. Už dřív upozorňoval politolog Joannis Michaletos na serveru Balkanalasys, že z imigrantů plyne Řekům spousta legálních i nelegálních zisků. Zisky mají zločinecké mafie, které začleňují některé imigranty do svých řad, nebo z nich žijí. Prospěch mají lidskoprávní neziskovky, které pomáhají imigraci organizovat, jak konstatuje zpráva Řecké zpravodajské služby NIS.
Zisky ale plynou i státu. Řecko dostává od EU dotace za registrované imigranty, takže je pro něj výhodné mít jich víc a nezastavovat příliv. Díky nedostatečné identifikaci příchozích navíc může téhož imigranta registrovat na různých místech i několikrát, takže zněkolikanásobí své zisky. Nejde o malé sumy. Vloni dotace na imigraci činila 473 mil. eur. Letos to nebude nižší, i když mají konkurenci v Turecku (má dostat 3 mld eur) a Itálii (vloni 560 mil. eur). EU je tak strašně bohatá! Hlupák, kdo nebere. Přesto Řecko není ochotno vybudovat dobře vybavené hotspoty, zadržovat ilegální imigranty, ani registrovat migranty tak, aby jejich identifikace byla účinná.
Nebylo by lepší se k této vlně lásky přidat? Vždyť je z nás znovu otloukánek Evropy. Proč se taky nepřiživíme na obchodu s migrací? Nejnovější zprávy hovoří o tom, že někteří spoluobčané již začali tuto ideu uskutečňovat. Na našem území prý čile kvete obchod s osobními doklady, které si čeští občané vybírají na svou osobu znovu a znovu a prodávají je běžencům, imigrantům i uprchlíkům. Tak to udělejme všichni jako Řekové. Vyděláme na tom a ještě napravíme svou pošramocenou pověst. Pokud by snad někdo kritizoval Českou republiku za podporu ilegální imigrace a nedodržování dohod, můžeme říct totéž, co řecký hrdina v Netlově reportáži: We are all human beings, we help each other. Kdo si nás pak dovolí kritizovat?