Policisté byli na FAMU hned dvakrát, prozradil Tuhý
DOZVUKY ČÍNSKÉ NÁVŠTĚVY
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý se sešli s děkanem FAMU ohledně kauzy policejní návštěvy na fakultě kvůli tibetským vlajkám. Tuhý se děkanovi Pavlu Jechovi omluvil za návštěvu policistů i v dopise. Postup policistů označil za „nevhodný a nadbytečný“. Zároveň přiznal, že policisté byli toho dne na FAMU kvůli vlajkám hned dvakrát. Na vině prý byla špatná komunikace. Dva policisté čelí kárnému řízení.
Asi nejzajímavější pasáž se nachází přibližně v polovině omluvného dopisu. Policejní prezident Tuhý zde totiž přiznává, že policisté se na FAMU v inkriminovaný den vydali hned dvakrát. Poprvé sem zavítali údajně proto, aby vyhodnotili, jestli osoby s tibetskými vlajkami na balkoně FAMU nemohou ohrozit bezpečnost čínského prezidenta.
Čtěte aktuální komentář: Gotwaldovská vizáž policejního prezidenta
Kvůli komunikační chybě mezi jednotlivými útvary se ale policisté na FAMU ten den vrátili ještě jednou. Při druhé návštěvě podle Tuhého došlo k „provedení služebního úkonu s cílem získání informace, zda je vedení školy srozuměno s tím, že na budově vlají vlajky Tibetu“. Tuhý jedním dechem dodal, že tato druhá návštěva byla ze strany policie „nevhodná“ a „nadbytečná“.
Vlajky se na budově FAMU objevily, když se škola připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu. Přímo v budově se o standartu zajímali dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident se v pondělí na akademické půdě sešli s děkanem FAMU Jechem a situaci mu objasnili. Chovanec už v neděli uvedl, že nešlo o porušení zákona a policie byla jen neobratná a zbytečně horlivá.
Podle Tuhého bylo zjišťování, zda je vedení školy srozuměno s tibetskými vlajkami na budově, způsobeno komunikační chybou a přílišnou aktivitou policistů. „Policie České republiky zároveň prohlašuje, že v tomto směru nebyl vydán žádný pokyn k odstranění symbolů Tibetu z budovy FAMU ani jiným způsobem nedošlo k zásahu do práva na vyjádření názorů osob v této budově, což bylo v rámci šetření potvrzeno i zaměstnanci FAMU,“ uvedl v dopise.
Kromě incidentu na FAMU zasahovala policie v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března v celé řadě případů, a to jak proti odpůrcům, tak i příznivcům prezidenta. Výsledky prověřování celého bezpečnostního opatření chce policie zveřejnit koncem týdne.