Zastřelil 9 černochů. Policie mu pak koupila Burger King
HAMBURGER PRO VRAHA
Když policisté dopadli jedenadvacetiletého Dylanna Roofa, který zastřelil devět lidí v kostele černošské evangelické komunity v Jižní Karolíně, vypadal prý hladově. Strážci zákona mu proto koupili nějaké jídlo v řetězci rychlého občerstvení Burger King. Po zatčení a během jídla byl prý Roof mimořádně klidný, o čemž svědčí i video ze zatýkání, které se objevilo na internetu. Další informace přinesl místní tisk.
Poté, co Roof rozpoutal peklo v kostele plném černochů, se mu podařilo utéct stovky kilometrů daleko od Charlestonu. Po několika hodinách na útěku byl dopaden policisty ve městě Shelby ve státě Severní Karolína. Po zatčení prý vypadal hladově a policistům řekl, že jeho jediné „jídlo“ v poslední době byla voda a balíček nachos, který si koupil u benzinové stanice.
Policisté se proto rozhodli dopřát mu něco teplého k jídlu. Rozhodli se pro řetězec Burger King a jídlo mu dovezli na stanici. Po zatčení a během jídla byl prý Roof mimořádně klidný – alespoň s přihlédnutím k tomu, že ještě před několika hodinami zavraždil devět lidí, kteří se „provinili“ pouze tím, že měli jinou barvu pleti. „Byl velmi tichý, velmi klidný. Nemluvil. Jenom tiše seděl a nedělal problémy,“ cituje server Salon.com slova místního policejního šéfa Jeffa Ledforda.
O tom, že Roof byl při zatýkání klidný svědčí i dvouminutové video, které se na internetu objevilo v úterý. Ve videu je vidět, jak se Roof klidně vzdá několika policistům, nechá si nasadit želízka a následně se nechá odvést jedním z policistů, zřejmě do čekajícího auta.
Ještě před tím, než Roof zastřelil devět černošských věřících, objevil se na internetových stránkách lastrhodesian.com obsáhlý manifest o nadřazenosti bílé rasy. Manifest zřejmě napsal sám Roof, který doufal, že jeho obsah rozproudí debatu o soužití černochů s bělochy ve Spojených státech. Tento postup již v minulosti použil například norský masový vrah Anders Breivik. Ten ovšem ve svém manifestu poukazoval na údajná rizika imigrace islámských věřících do evropských zemí.
Autor ve zmíněném manifestu, který je silně rasistický, vysvětluje, proč si pro svůj bezcitný čin zvolil právě Charleston: „Vybral jsem si Charleston, protože je to nejstarší město v mém státě a v jednu chvíli mělo největší podíl černochů v celé zemi. Nemáme zde žádné skinheady, žádný pořádný Ku-klux klan, nikoho, kdo by dělal něco víc, než že by mluvil na internetu. Takže někdo v sobě musí najít tu odvahu převést to do skutečného světa. A jak to tak vidím, budu to asi já.“