‚Slzy přicházejí znovu a znovu.‘ Fotograf o slavné fotce uprchlíka
PŘÍBĚH JEDNÉ FOTOGRAFIE
Slzy úlevy i štěstí zobrazuje fotografie syrského muže, který právě doplul na řecký ostrov Kos se svým synem, dcerou a ženou. Autor fotografie, která se stala na internetu hitem a během několika dní ji sdílely tisíce lidí, popisuje, jak se mu slavný snímek podařilo zachytit.
Snímek syrského uprchlíka Laitha Majida pocházejícího z východosyrského města Dajr az-Zaur, který se vylodil na pláži řeckého ostrova Kos spolu se svou rodinou a dalšími patnácti lidmi, pořídil fotograf na volné noze Daniel Etter pro server The New York Times.
I am overwhelmed by the reaction to this family's tears of relief. This is why I do what I do. http://t.co/guDhQ2w5QU pic.twitter.com/Gu31bKDLMA
— Daniel Etter (@DanielEtterFoto)
August 17, 2015
Etter procházel po pláži na ostrově Kos v půl páté ráno. Uprchlíci totiž podle něj většinou dorazí při východu slunce. „V dálce se objevil malý člun. Sedělo v něm dvanáct lidí, ale byl určen tak pro tři nebo čtyři,“ vysvětluje Etter pro Spiegel Online.
Když Etter vylodění uprchlíků vyfotil, netušil, jaký bude mít snímek úspěch. „Věděl jsem, že je to dobrý snímek. Ale nečekal jsem, že bude mít fotografie takový ohlas u tolika lidí. Je to skvělý pocit,“ popsal pro německý server fotograf, podle nějž je právě možnost zachytit něco takového, důvod, proč pracuje jako fotožurnalista.
Podle Ettera byla situace, kterou fotil velmi emotivní, její vážnost na něj ale dopadla až později. „Samozřejmě to pro mě bylo také velmi emotivní,“ popisuje fotograf své pocity. Když se později na snímek podíval, nemohl přestat brečet. „Slzy přicházejí znovu a znovu. To se mi ještě nikdy nestalo,“ prohlásil Etter, který v současné době fotografuje uprchlíky podél hranice s Evropskou unií.
„Pracuju jako fotograf už několik let a zažil jsem hodně emotivních scén. Ale nikdy se mě nic nedotklo tak hodně, jako tahle situace,“ popisuje Etter.
Odlidšťování uprchlíků
Tisíce lidí začaly fotografii okamžitě sdílet na sociálních sítích s emotivními komentáři. „Chtělo se mi plakat, když jsem to včera viděla,“ napsala na Twitter jedna z uživatelek.
Made me cry, when I saw it yesterday: https://t.co/c4CTeZFd4o
— Katrin Zinoun (@dialogtexte)
17. Srpen 2015
Syrský uprchlík ze snímku Majid se svými dvěma dětmi a manželkou, která v Sýrii učila angličtinu, museli vydržet roky bombardování od syrské vlády, poté od povstaleckých sil a nejnověji také násilí ze strany Islámského státu. Rodina po vylodění našla útočiště v jednom stanu na promenádě. Podle Ettera měla v plánu jít na trajekt, který slouží jako registrační místo a zároveň přístřeší pro syrské běžence, ale dcera měla velmi vysoké horečky. Jejich snem je dostat se až do Německa.
Podle britského serveru Independent fotografie vyprovokoval na sociálních sítích silné reakce na vzrůstající „odlidštěné“ zobrazování uprchlíků. „Pro ty, kteří útočí na ‚migranty‘ online. Podívejte se na tohoto muže, který utekl před válkou v Sýrii, jak drží své dítě v náručí. A znovu se zamyslete,“ napsal další uživatel Twitteru.
To those who attack ‚migrants‘ online. Look at this man, fleeing war in Syria, cradling his children. And rethink. pic.twitter.com/1pXEIGStvN
— Barry Malone (@malonebarry) 16. Srpen 2015
Uprchlíci jsou totiž často popisováni jako masy lidí a často jsou přehlíženy jejich individuální příběhy. Největší kritiku za nekorektní označení uprchlíků sklidil britský premiér David Cameron, který při komentování uprchlické krize v přístavu Calais označil uprchlíky za „roje lidé“. Právě užitím slova „roj“ měl podle kritiků Cameron běžence odlidštit.
Za letošní rok se přes Středozemní moře dostalo do Řecka téměř 160 tisíc uprchlíků, další dva tisíce se do země snažily dostat po souši.