Jourová: První občan ČR bojuje za Islámský stát
Nová informace z Bruselu
Eurokomisařka Věra Jourová tvrdí, že první občan České republiky odjel bojovat do řad Islámského státu. V rozhovoru pro Radiožurnál informaci uvedla s odvoláním na kolegy zabývající se bezpečnostními otázkami. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), ministerstva vnitra ani BIS to ale není možné potvrdit.
„Já jsem o tom dostala informaci od svých kolegů, kteří dělají právě oblast bezpečnosti a trestního práva. Je to informace stará dva dny, já jsem po tom více nepátrala, nemyslím si, že bych měla mít bližší informace,“ řekla v pořadu Dvacet minut eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová. „Je to signál, že se ten fenomén rozšiřuje,“ dodala Jourová.
Bližší informace nechtěla bývalá ministryně pro místní rozvoj sdělit. Už v minulosti se pak k otázce zahraničních dobrovolníků v řadách radikálních islamistů vyjadřovala. Do Sýrie odešlo podle Jourové bojovat 5000 až 6000 džihádistů z Evropy. Řekla to v rozhovoru s francouzským listem Le Figaro na začátku týdne.
Šlo prý ale jenom o dohad a podle české komisařky je realita horší. Jourová zároveň prohlásila, že je třeba se zaměřit spíše „na prevenci než na postih“. EU podle komisařky v rozpočtu na letošní rok vyčlenila 2,5 milionu eur (68 milionů korun) pro vyškolení zaměstnanců vězeňského systému a prokurátorů.
Zaorálek: Prověřeno, nepotvrzeno
Tvrzení české eurokomisařky ale na Twitteru zpochybnil ministr zahraničí Zaorálek. „Šíří se různé spekulace, že se údajně první český občan připojil k islámským radikáům. Informaci jsme prověřili a nelze ji rozhodně potvrdit,“ napsal šéf české diplomacie. Původně formuloval vyjádření na Twitteru rovnou slovy „není to pravda“.
Siri se ruzne spekulace,ze se udajne 1.ces.obcan pripojil k islamskym radikalum.Informaci jsme proverovali a nelze ji rozhodne potvrdit.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL)
April 16, 2015
Bezpečnostní složky podle ředitelky tiskového oddělení ministerstva vnitra Lucie Novákové situaci kolem případného zapojení občanů Česka do bojů na straně Islámského státu dlouhodobě a pečlivě sledují. „Už v minulosti se objevila podobná podezření, zatím se však nikdy nepotvrdila. Stejně tak není potvrzen ani aktuální případ,“ sdělila Nováková agentuře ČTK.
Mluvčí BIS Jan Šubert ČTK informaci také nepotvrdil. „Nelze garantovat, že by se například v Sýrii na té či oné straně neangažoval ani jeden náš občan. Jsou to otazníky, kterými se intenzivně zabýváme společně s naší rozvědkou a zahraničními zpravodajskými službami,“ uvedl Šubert.