Kurdové útočí na baštu islamistů, místní se bojí a přecházejí k IS
Ofenzíva do srdce Islámského státu
Chaos se po oznámení ofenzívy proti Islámskému státu rozprostřel ve městě Rakka. Severosyrská bašta islamistů nazývána hlavním městem IS se stává terčem spojeneckého útoku arabských a kurdských jednotek. Podle CNN nechávají teroristé z IS místní obyvatele utéct z centra města. Někteří se pak prý obávají postupu spojenecké aliance a přidávají se naopak do řad islamistů.
Kurdské a arabské jednotky mají za cíl zcela ovládnout Rakku a přilehlé venkovské oblasti. Na hlavní město teroristů z IS, jak je Rakka často nazývána, útočí armáda podporovaná Spojenými státy a syrskou armádou postupně ze severu. Ofenzíva proti islamistům v Sýrii tak začíná ve stejné době, jako bitva o další centrum IS Fallúdžu ležící v Iráku.
#Raqqa the Warplanes targeted #Hesha village from the morning until now with 3 Airstrikes with A lot of Drones flying over the area #Syria
— الرقة تذبح بصمت (@Raqqa_SL) 25. května 2016
Podle zpráv místních obyvatel a aktivistů dovolují teroristé lidem opouštět střed města a hledat útočiště v sousedních oblastech. Podle aktivistů ze skupiny Raqqa is Being Slaughtered Silently (Rakka je potichu masakrována) se mohou obyvatelé Rakky stáhnout do venkovských oblastí za městem nebo do města Dajr az-Zaur nedaleko po proudu Eufratu, dále ale jezdit nemají.
Podle RBSS již proběhly první střety spojeneckých vojsk a IS na sever od Rakky ve vesnici Heša. Aktivisté také uvádějí, že koaliční letouny v oblasti severní Rakky shazovaly v posledních pár dní letáky informující občany, aby místo opustili. Podle nejnovějších zpráv se již ale exodus obyvatel IS opět zastavuje.
„Nyní je ten čas, na který jste čekali,“ cituje CNN zprávu RBSS. „Je čas opustit Rakku.“
Skupina Raqqa is Being Slaughtered Silently rovněž informuje, že taktika a postup spojeneckých jednotek budí strach v srdcích mnohých obyvatel. Ti se prý z obav dokonce přidávají do řad Islámského státu a chystají se na obranu města proti armádě, kterou mají často spjatou s kurdskými Lidovými obrannými jednotkami YPG.
Levicové jednotky Kurdů se podílely na osvobozování jezídů u okupovaného Sindžáru, například Amnesty International je ale viní z neodůvodněného postupu na severu Sýrie, kde podle skupiny spáchaly válečné zločiny, jako bylo nucené přesidlování obyvatel. Někteří obyvatelé se tak bojí postupu Kurdů v oblasti poté, co ji od islamistů vyčistí.