‚Kupování voličů‘. Loterie k EET startuje, opozice vyzývá k jejímu bojkotu

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

‚Kupování voličů‘. Loterie k EET startuje, opozice vyzývá k jejímu bojkotuNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Méně než tři týdny před sněmovními volbami startuje projekt současné vlády v čele s hnutím ANO – účtenková loterii ke kritizované elektronické evidenci tržeb (EET). Účtenkovka, jak loterii ministerstvo financí nazvalo, má lidi motivovat k tomu, aby si brali v obchodech a restauracích účtenky a tím jejich majitele donutili přiznávat všechny tržby. Opozice ale loterii považuje za předvolební populismus a udavačský nástroj.

„Je to nákladný předvolební populismus hnutí ANO a celé vlády, který podporuje udávání a šmírování. Kupování voličů za státní peníze je velmi neodpovědné. Evidenci tržeb po volbách zrušíme,“ uvedl pro server Echo24 poslanec opoziční TOP 09 Martin Plíšek. „Vyzývám občany, aby se této udavačské loterie neúčastnili. Jedná se o další nástroj, který podporuje udávání podnikatelů a ničení zdravého ekonomického prostředí v České republice. Doufám, že nadcházející volby zkrátí životnost této loterie na nezbytné minimum a bude společně s EET v co nejkratším čase zrušena,“ dodala místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Evidence zatím platí pro všechny podnikající v pohostinství a taky pro prodejce. Od března příštího roku dopadne na lékaře a další svobodná povolání a v červnu pak na všechny ostatní. ODS i TOP 09 od samého začátku proti zavedení EET protestovala, protože se podle nich jedná o zbytečný nástroj, který jen ještě více zatěžuje podnikatele a živnostníky. Vadilo jim také, že ministerstvo v souvislosti s ní navádí lidi k tomu, aby hlásili podnikatele, od kterých účtenku nedostanou. Často proto skloňovala přídavné jméno „udavačský“.

Účtenkovka ale není jediný nástroj v rámci EET, který dostal od opozice přízvisko udavačský. Jako součást EET od počátku fungoval web, o němž se hovořilo jako o udavačském a o kterém jako první informoval server Echo24. Na něm mohli lidé nahlásit, pokud nedostali účtenku. Finanční správa jej ale kvůli velké kritice zrušila, prý zbytečně házel špatné světlo na jinak fungující evidenci. Babiš uvedl, že se jednalo o marginálii, o které vůbec nevěděl. Později se ukázalo, že od spuštění evidence o něm informace měl.

Zákazník má navíc stále možnost na daňovém portálu zadat údaje ze své účtenky a tím si ověřit, že podnikatel informaci o platbě finanční správě zaslal. Pokud se ověření nepovede napoprvé, systém ho vyzve, aby údaje překontroloval. Pokud ani napodruhé neuspěje, zákazník je vyzván, aby zadal další údaje o podniku (například jeho přesnou adresu) a data jsou odeslána finanční správě. Tím ale zákazník nahlásí podnikatele, i když si toho vlastně ani nemusí být vědom.

Čtěte také:

Nahlaste hospodského bez účtenky. Babiš připravil udavačský web

Zrušený práskačský web? Pravé udávání k EET pokračuje dál

Účtenková loterie, která v neděli odstartovala, má motivovat lidi, aby si účtenky brali. Ceny přitom nejsou malé. Ministerstvo počítá měsíčně s pěti hlavními výhrami. První bude milion korun, druhá výhra bude automobil za zhruba 400 tisíc korun, třetí 300 tisíc korun, čtvrtá 200 tisíc korun a pátá 100 tisíc korun. Dále by lidé měli mít možnost získat 20 výher po 20 tisících korun, 1000 výher po jednom tisíci Kč a 20 tisíc výher po 100 korunách. I finanční náklady státu se nelíbí opozici.

„Z kapes daňových poplatníků půjde ročně na výhry a provoz této udavačské hry více než 110 miliónů korun, což je například roční rozpočet více než deseti malých obcí. My všichni tak přispějeme na zvrácenou zábavu ministerstva financí, které si evidentně přeje návrat do socialistických dob. Ministerstvo financí by místo toho mělo věnovat úsilí podstatnějším věcem, jako je snížení byrokracie, zjednodušení komunikace se státem nebo snížení odvodů státu. Stát by měl podnikatelům podmínky pro podnikaní spíše zlehčovat, než jim byrokracií přidělávat práci,“ dodala Udženija.

O ceny se bude poprvé losovat 15. listopadu, a to z účtenek vystavených během října a zaregistrovaných nejpozději tři dny před losováním, tedy 12. listopadu. Měsíčně by si soutěžící měli rozdělit zhruba 21 tisíc výher. Zaregistrovat účtenky bude možné od neděle prostřednictvím formuláře na www.uctenkovka.cz nebo pomocí mobilní aplikace Účtenkovka, která umožní automatické načtení údajů z účtenky.

Pravděpodobnost výhry v loterii přitom bude záviset na počtu zaregistrovaných účtenek. Ministerstvo financí žádný odhad nemá. Zástupci úřadu ale uvedli, že pokud bude o loterii obdobný zájem jako při jejím spuštění na Slovensku, bude to úspěch. Podle nich budou ale úspěchem i nižší čísla zaregistrovaných účtenek, v řádech jednotek milionů měsíčně. Na Slovensku lidé za prvních osm měsíců loterie, která byla spuštěna v září 2013, zaregistrovali zhruba 100 milionů účtenek. Poté zájem opadl.

Provoz loterie, registraci účastníků, výplatu i losování výher provádí společnosti Wincor Nixdorf, která vyhrála v otevřeném výběrovém řízení. MF zaplatí ročně za komplexní provoz 12,4 milionu korun bez DPH. Fungování loterie je zatím naplánováno na jeden rok. Poté MF vyhodnotí její fungování a přínos k výnosům u EET a popřípadě parametry loterie upraví. „Není moc pravděpodobné, že bychom to po roce zavřeli,“ podotkl ministr Pilný.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Účtenková loterie bude stát občany miliony. ‚Ať výhry zaplatí dobroděj Babiš‘

Způsobí e-recepty konec lékařů v Čechách? ‚Elektronizace je nevyhnutelná‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články