Čistý zisk ČEZ za tři čtvrtletí klesl o 38 procent
Výsledky za 3Q
Čistý zisk energetické společnosti ČEZ za tři čtvrtletí meziročně klesl o 38 procent na 19,6 miliardy korun. Tržby se meziročně snížily o devět procent na 147 miliard korun. Mezi hlavní důvody poklesu patří snižování cen elektřiny a teplotně nadprůměrný začátek roku a s tím související nižší dodávka tepla, informovala dnes firma.
Provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně klesl o 15 procent na 54,7 miliardy korun. Za celý letošní rok ČEZ očekává EBITDA ve výši 72 miliard a očištěný čistý zisk 29 miliard korun.
Společnost ale upozorňuje, že tento předpoklad může být ovlivněn například vývojem regulatorních a legislativních podmínek energetiky v jihovýchodní Evropě, disponibilitou výrobních zdrojů a klimatickými podmínkami v posledním čtvrtletí roku.
Výroba elektřiny do konce září se meziročně snížila o sedm procent na 46 terawatthodin. Prodej elektřiny koncovým zákazníkům klesl o pět procent, u plynu o 13 procent. Prodej tepla pak byl meziročně o 17 procent nižší.
Za samotné třetí čtvrtletí vykázal ČEZ tržby 45,3 miliard korun a čistý zisk 2,4 miliardy korun. Meziročně si firma pohoršila, loni od července do září vykázala tržby 48,8 miliardy korun a čistý zisk 3,1 miliardy. Výše čistého zisku je také pod očekáváním analytiků, kteří ho předpovídali kolem 4,5 miliardy korun.
Analytik J&T Banky Bohumil Trampota ale upozornil, že ve výsledcích je zaúčtovaná negativní jednorázová položka 3,2 miliardy korun vztahující se k odpisům rumunského větrného parku a bulharských aktiv.
"Pokud čísla o tuto položku očistíme, všechny výsledky mimo tržeb jsou podstatně nad očekáváním," dodal.
Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze může být nižší čistý zisk proti odhadům určitým zklamáním. Podle něj slibuje ČEZ v podobě upraveného čistého zisku 4,9 miliardy korun, tj. zisku očištěného o všechny mimořádné položky, dvě věci. "A to že, bez jednorázových negativ bude v budoucnosti lépe, a že základ pro výpočet budoucí dividendy bude slušný a můžeme snad spekulovat o jejím udržení na loňské úrovni, tedy 40 korun na akcii," dodal Hlinomaz.
„Provozně jsou výsledky v souladu s očekáváním, naplnily se bohužel obavy ohledně dalších odpisů hodnoty aktiv, především v důsledku vývoje na rumunském trhu. Výsledky tak ovlivňují především jednorázové vlivy a to ať již zmiňované negativní ve formě odpisů, tak i pozitivní v souvislosti s vyrovnáním s albánskou vládou, díky kterému společnost zvýšila celoroční výhled. Výsledky hodnotíme neutrálně, odpisy v podobné výši se do konce roku v podstatě čekaly. Nyní bude klíčové sledovat informace o případných akvizicích. Společnost by údajně již v dohledné době mohla novou akvizici oznámit, spekuluje se o podniku Slovenské Elektrárne nebo polské energetice Energa. Podle posledních informací právě v souvislosti s podílem slovenské společnosti obdržel majoritní vlastník Enel již tři nabídky,“ uvádí analytička skupiny Roklen Lenka Dvořáková Švejdová.