Klausová má skončit v Bratislavě. Kvůli věku a služebnímu zákonu

Důsledek služebního zákona

Klausová má skončit v Bratislavě. Kvůli věku a služebnímu zákonu
Livia Klausová Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
  • Filip Nachtmann, Jan Kálal
Sdílet:

Velvyslankyně České republiky v Bratislavě se může chystat na cestu domů. Odjezd Livie Klausové ze Slovenska si podle zjištění deníku ECHO24.cz vynutí služební zákon. Nová klíčová norma pro státní správu totiž obsahuje i pasáž, která stanovuje horní věkovou hranici pro úředníky na 70 let. Klausová loni v listopadu oslavila 71. narozeniny.

Služební zákon účinný od letošního ledna se vztahuje mezi jinými i na české ambasadory. A také pro ně platí věta z paragrafu 195, která zní: „Služební poměr osobě, která přede dnem jeho vzniku dovršila věk 70 let, skončí uplynutím kalendářního roku, v němž vznikl.“ Úředníci, na které se vztahuje služební zákon, se do služebního poměru „překlopí“ letos k 1. červenci. Klausová se tak nejspíš rozloučí s Bratislavou už na letošního Silvestra.

„V tuto chvíli jsou v pozici velvyslanců pouze dva, kterým je přes sedmdesát let a kterým tak zanikne služební poměr. Týká se to Slovenska a Sýrie,“ potvrzuje náměstek ministra zahraničí pro provozní a konzulární záležitosti Lukáš Kaucký. Ministerstvo prý s tím, že oba velvyslanci do 31. prosince budou muset ve služebním poměru skončit, nemůže nic dělat. „Ale snažíme se najít řešení, aby to bylo co možná nejméně bolestivé. Určitě ještě budeme jednat o tom, zda neexistuje nějaké jiné řešení,“ dodává.

Klausová o blížícím se konci mise ví

Podle informací deníku ECHO24.cz Livia Klausová o situaci ví. Vyčkává ale na výsledek právních rozborů, které by teoreticky mohly její misi prodloužit. Ministerstvo zahraničí totiž nyní čeká na přesný výklad jednotlivých ustanovení služebního zákona, který připravuje resort vnitra.

„Většinou diplomaty vysíláte na dobu čtyř let. My teď budeme muset počítat s tím, aby tam ty čtyři roky mohli kvůli věku zůstat a nemuseli se vracet. To znamená, aby jim v době pověření nebylo více než 65 let,“ vysvětluje náměstek.

Ve služebním poměru budou nově všichni diplomaté. Česko totiž oproti některým jiným státům EU nemá ve služebním zákonu žádné ustanovení, které by například části diplomatů dávalo výjimku. „Když bude po 1. červenci vůle dosadit významnou osobnost do pozice velvyslance, bude muset nejdříve nastoupit na ministerstvo zahraničních věcí, projít výběrovým řízením a složit úřednickou zkoušku. Teprve poté bude moci na velvyslanectví nastoupit,“ poukazuje Kaucký na další netradiční novinku.

Podle náměstka může za novou situaci fakt, že autoři služebního zákona nebrali specifika ministerstva zahraničí příliš v potaz. A problém je také v tom, že v České republice stále ještě neexistuje zákon o zahraniční službě. „Většinou diplomaty vysíláte na dobu čtyř let. My teď budeme muset počítat s tím, aby tam ty čtyři roky mohli kvůli věku zůstat a nemuseli se vracet. To znamená, aby jim v době pověření nebylo více než 65 let,“ doplňuje Kaucký.

Manželka bývalého prezidenta Václava Klause je velvyslankyní na Slovensku od prosince 2013. Její výjezd prosadil prezident Miloš Zeman, kterého Klausová předtím podpořila ve volbě hlavy státu. Zemanovu záměru původně oponoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), který mimo jiné kritizoval její vysoký věk. Pád Nečasovy vlády a nástup prezidentského kabinetu Jiřího Rusnoka ale definitivně otevřel Klausové do Bratislavy dveře.

Kromě Klausové na Slovensku se limitní věková hranice 70 let týká také české velvyslankyně v Sýrii, kterou je Eva Filipi.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz