Pohoda, slunce, krátké sukně. Afghánistán v 60. letech, podívejte se
UNIKÁTNÍ FOTOGRAFIE
Dívky ve školách, ženy v šatech, hrající si děti a smějící se muži. Univerzitní profesor Bill Podlich zachytil na fotografiích Afghánistán v šedesátých letech. Deset let trvající éra americké pomoci skončila v roce 1973. Později následovala invaze Sovětského svazu, občanská válka, krutovláda Tálibánu i válka na začátku milénia. Nyní se po stažení USA a jejich západních spojenců opět vrací Tálibán.
Na snímky se podívejte ve fotogalerii ZDE.
Bill Podlich se narodil v roce 1915 v Arizoně. Sloužil v americké armádě, po 2. světové válce začal učit a stal se profesorem. Měl svérázný způsob výuky, pro získání nejvyšší známky bylo prý například třeba vykonat několik hodin veřejně prospěšných prací, píše server pbase.com.
V roce 1967 odjel Podlich s rodinou na dva roky do Afghánistánu, kde pracoval pro UNESCO. Byl expertem na vzdělávání a věnoval se i rekvalifikaci místních učitelů. Během té doby nafotil sérii fotografií, na nichž zachytil každodenní život Afghánců. Zajímaly ho jejich zvyky, zájmy, radosti i starosti. Dívky tehdy směly chodit do školy, ne všechny ženy se zahalovaly a budovy nebyly zničené válkou.
V prosinci 1979 do země vtrhli Sověti a válka trvala až do roku 1989. Poté následovala vleklá občanská válka a zemi ovládl Tálibán. V roce 2001 Američané se spojenci Tálibán svrhli, nešlo však o jednoznačné vítězství. V srpnu 2021 je Tálibán zpátky.
Profesor Podlich zemřel v roce 2008 v 92 letech.
Na snímky se podívejte ve fotogalerii ZDE.