Vzpoura studentů: Zbavujete se lidí s opozičními názory

Protest proti odchodu akademiků

Vzpoura studentů: Zbavujete se lidí s opozičními názoryNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Část studentů Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci nesouhlasí s odchodem některých pedagogů, kterým vedení fakulty neprodloužilo smlouvy. Petice za setrvání dvou z těchto pedagogů podepsalo zhruba 400 lidí. Signatáři tvrdí, že jde o snahu děkana fakulty Jiřího Lacha zbavovat se lidí s opozičními názory, děkan to však odmítá. Odkazuje na personální politiku fakulty a snahu udržet na ní nejlepší pedagogy. Podle rektora univerzity Jaroslava Millera jsou pracovní vztahy v kompetenci děkana.

V prohlášení, které získala ČTK, se studentům nelíbí, že některým pedagogům vedení fakulty neprodloužilo smlouvy, které měli na dobu určitou. Podle nich je pravým důvodem osobní nevraživost. „Týká se to poměrně velkého počtu pedagogů. Nejsou to jen profesoři a docenti, ale i odborní asistenti. Řada z nich zastávala funkci senátora akademického senátu a byli v opozici vůči panu děkanovi. Problém se týká napříč celé filozofické fakulty,“ řekla dnes ČTK jedna z protestujících studentka Jana Máčalová.

Podle prohlášení studentů se konkrétně jedná například o Prof. Vičara, prof. Bartečeka, doc. Kysučana a prof. Fialové. Studenti k celému problému, který se už táhne několik měsíců vytvořili i facebookový profil na němž své myšlenky a názory upřesňují.

Děkan fakulty Jiří Lach však tento názor odmítá, podle něj jde o dlouhodobou personální politiku fakulty. „Rozhodně nejde o žádnou osobní averzi. Je to spíše logické vyústění transparentní personální politiky na fakultě. Jde nám o to, aby zde učili pedagogové, kteří jsou vědecky velmi aktivní a zároveň dobří učitelé. Je přirozené, že stejně jako v jiných institucích dochází i na vysoké škole ke střídání generací, aniž by byla haněna práce těch nejzkušenějších,“ řekl dnes ČTK děkan Lach.

Studenti také v prohlášení kritizují, že zatímco vedení fakulty má smlouvy na dobu neurčitou, vyučující disponují smlouvami na dobu určitou, které tak nyní vedení fakulty některým neprodlužuje. Podle Lacha, který stojí v čele filozofické fakulty od roku 2010, však tyto smlouvy uzavřeli pedagogové ještě za jeho předchůdce. „Díky změně zákoníku práce z roku 2012 přecházejí postupně všechny smlouvy na smlouvy na dobu neurčitou. Dostávají je ti nejvýkonnější pracovníci,“ doplnil Lach.

Odchod pedagogů se řeší na fakultě už několik měsíců. Například setrvání Lubora Kysučana z katedry klasické filologie, který neuspěl ve výběrovém řízení, podpořilo v petici přes 300 lidí. Další petice vznikla kvůli odchodu Jana Vičara z katedry muzikologie, čítá 78 podpisů. Rektor univerzity Jaroslav Miller dnes ČTK vzkázal, že tyto záležitosti řešil vždy jen s protagonisty konkrétních sporů. „Ovšem pokud jde o pracovně-právní pravomoci, podle zákona jsou v gesci děkanů fakult, nikoliv rektora,“ uvedl Miller.

Se studenty, kteří kampaň vedou i na sociálních sítích, se vedení filozofické fakulty snaží podle děkana snaží diskutovat. Naposledy se sešli 1. června.

Čtěte také: ‚Stojíme za tebou.‘ Studenti z Teplic natočili video na podporu muslimky

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články