‚Babiš porušuje zákon.‘ Nedal komisi zprávy o odposleších
POVINNOSTI MINISTRA FINANCÍ A VNITRA
Ministra financí Andrej Babiš (ANO) neodevzdal zprávu o použití odposlechů, čímž podle opoziční TOP 09 porušil zákon. Zprávu by měl za účelem veřejné kontroly odevzdávat dvakrát ročně, to ale podle poslanec Daniela Korteho (TOP 09) neudělal. Podle předsedy strany Miroslava Kalouska jde protiprávní jednání nejen na hlavu ministr financí, ale celé vlády. Babiš vše odmítl s tím, že je to další lež z dílny TOP 09.
„Od ministra Babiše jsem dosud neobdržel jedinou zprávu,“ uvedl Korte. Právní řád podle TOP 09 opravňuje policii, Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), celní správu ČR a další instituce používat odposlechy, záznamy telekomunikačního provozu a použití sledování osob a věcí. Ministr vnitra a financí mají pak ale povinnost nejméně dvakrát ročně předávat zprávu kontrolní komisi sněmovny, jejíž předsedou je právě Korte.
Babiš obvinění opozice označil za lež. „Já jsem ani netušil, že celní správa takovou zprávu předkládá. Je to lež a já to zásadně odmítám, protože celní správa předkládá tu zprávu stejným způsobem, jako když byl ministrem Kalousek. Zase senzace, která není pravdivá a je to lež,“ zareagoval na kritiku Babiš. Babiš také dodal, že se nejedná o jeho osobní starost a že odevzdávání zprávy má na starosti celní správa. „Resort financí má 25 tisíc zaměstnanců a zprávu předkládá celní správa. Předkládáme to úplně stejně, jako za Kalouska,“ zopakoval Babiš.
Celní správa nicméně podle svých slov předává zprávu ministerstvu financí. „Celní správa takovou informaci předává vždy na podzim za předešlý rok. Takto činní již několik let na základě právní normy. Zprávu předáváme nadřízenému orgánu – Ministerstvu financí. Dle mých informací je zpráva ze dvou pololetí předchozího roku, která se předává následující rok,“ uvedla serveru Echo24.cz tisková mluvčí Martina Kaňková.
Pochybení odmítá také ministerstvo financí. Všechny své povinnosti vůči Poslanecké sněmovně podle mluvčího Michala Žurovce plní. „Resort ostře odmítá tvrzení poslance Daniela Korteho, že by Poslanecké sněmovně nepředkládalo Zprávu o použití operativně pátracích prostředků za Celní správu. Ministerstvo financí dolní komoře tuto zprávu předkládá pravidelně a včas, tedy vždy za obě pololetí předešlého roku na podzim roku následujícího,“ uvedl deníku Echo24.cz.
Lež z dílny TOP 09
Korte ale trvá na tom, že žádnou zprávu nedostal. Babišovo prohlášení, že odevzdává zprávu stejně, jako to dělal Kalousek, je podle něj nesmysl, protože povinnost zprávu posílat vznikla až těsně před skončením jeho mandátu. „Musím říci, že to co jsem slyšel od ministra financí Babiše je nehorázná drzost a lež. Zákon, který mu ukládá povinnost předkládat zprávu komisi, které předsedám, je v účinnosti od roku 2013. Pan Kalousek nemohl stačit takovou zprávu napsat, protože mu skončil mandát v první polovině roku 2013,“ uvedl Korte.
„Za první pololetí roku 2013 měl zprávu zpracovat pan ministr Fischer, který se na to vykašlal. Od pana Babiše postrádám zprávu za druhou polovinu roku 2013, dvě zprávy za rok 2014, dvě zprávy za rok 2015 a zprávu za první pololetí roku 2016. On tvrdí (stejně tak ministerstvo financí), že je předával, já se musím zeptat kam? Svému řídícímu orgánu v Moskvě? Nevím, protože já jsem žádnou zprávu nedostal,“ dodal.
Babiš se v reakci vrátil také ke včerejšímu výslechu, který podstoupil před vyšetřovací komisí k reorganizaci policie. „Můžu jenom říct, že jsem měl včera velký zážitek na vyšetřovací komisi s panem Kortem,“ řekl Babiš, podle nějž Korte, který je členem vyšetřovací komise, kladl nesmyslné dotazy. „Tohle je asi jenom pokračování. Další lež z dílny TOP 09,“ dodal Babiš.
Ministr financí včera strávil před poslanci odpovídáním na dotazy více než dvě hodiny. Po skončení výslechu uvedl, že otázky byly velmi konkrétní, nicméně že mu to připomínalo rozpravu na plénu sněmovny. Předseda vyšetřovací komise Pavel Blažek (ODS) poté upřesnil, že u jiných výslechů nebylo poznat, kdo je z které strany, u výslechu Babiše prý byla stranickost znatelná. Výslech Babiše později kritizoval další člen komise Jan Bartošek (KDU-ČSL), který si na Twitteru postěžoval, že nedostal odpovědi na řadu svých otázek a že je to poprvé za celou dobu fungování komise.
Podle Kalouska je ale neplnění této povinnosti problémem nejen Babiše a jeho resortu, pod kterou celní správa spadá, ale celé vlády. „Vláda má vážný problém mezinárodního dosahu. Obracím se na dvě nejstarší státotvorné strany – ČSSD a KDU-ČSL – s naléhavou otázkou, zda je pro jejich vládu jednání jejího prvního místopředsedy přijatelné a zda jsou ochotny za něj nést společnou zodpovědnost,“ uvedl Kalousek.
Chovanec je vzorný
Ministr vnitra Milan Chovanec je ale podle topky v odevzdávání zákona vzorný. „Ostře to kontrastuje s přístupem ministra vnitra, který svou zákonnou povinnost plní automaticky a v řádných termínech,“ uvedl Korte. Na otázku, zda byl Babiš informován o tom, že má zprávu odevzdat Korte odpověděl, že to není jeho povinnost. „Nejsem tady od toho, abych panu ministrovi připomínal dodržování zákonů. Byl jsem trpělivý, očekával jsem, že se polepší. Míra mé trpělivosti přetekla včera, když jsem obdržel zprávu od pana Chovance,“ dodal Korte.
Korte také připomněl, že je jeho nezodpovědnost nepřijatelná, zvláště když nyní šéf financí požaduje větší pravomoci pro celníky. „Vzhledem k tomu, že odmítá respektovat i platný zákon, jenž mu ukládá povinnosti, které ignoruje, zní to jako špatný vtip,“ dodal Korte.
Celníci dnes totiž mohou odhalovat daňovou kriminalitu a používat k tomu i odposlechy. Po nashromáždění potřebných důkazů ale musí celou kauzu předat k dalšímu vyšetřování policii. Babiš by proto chtěl, aby se celníkům pravomoci rozšířily a aby mohli daňové trestné činy nově také vyšetřovat.