Kdo zabil političku Coxovou? Psychicky nemocný samotářský zahradník

vražda britské poslankyně

Kdo zabil političku Coxovou? Psychicky nemocný samotářský zahradníkNOVÉ
Thomas Mair. Foto: Reprofoto: Telegraph
2
Svět
Echo24
Sdílet:

S tím, jak ubíhají hodiny od smrti britské poslankyně Jo Coxové, se na veřejnost dostává stále více informací o pravděpodobném útočníkovi. Sousedi a příbuzní 52letého Thomase Maira popsali jako psychicky nemocného muže, který byl značně osamělý a nikdy neměl pořádné zaměstnání. Z domu prý vycházel jen výjimečně. V minulosti prý nějakou dobu odebíral časopis vydávaný krajně pravicovým hnutím, jinak se ale o politiku nezajímal a hleděl si svého.

Britská média v souvislosti s Mairem zmiňují především značnou osamělost. Dlouhá léta prý žil se svojí babičkou v malém dvojdomku v severoanglickém Birstallu. Poté, co jeho babička před 20 lety zemřela, však podle sousedů trávil většinu času sám.

„Nikdy jsem neviděl , že by ho navštěvovalo více lidí nebo tak něco,“ uvedl soused David Pickles, kterého oslovil deník The Independent. Mair podle něj vycházel ven jen výjimečně. Staral se například o zahrady svých sousedů, čímž si přivydělával. Žádné stálé zaměstnání ale neměl.

Čtěte také: Když političky umírají…

Sousedi rovněž vyzdvihují to, že Mair na ně nikdy nepůsobil jako hrozba. „Byl to jen tichý chlapík, který si hledí svého. Byl velmi nápomocný a pomáhal místním lidem starat se o zahrady. Je tu jedna sousedka, která byla trochu slabá, a on udržoval její zahradu čistou. Mně osobně několikrát pomáhal zastřihnout živý plot,“ uvedla sousedka Kathleen Cookeová, kterou oslovil deník The Telegraph.

„Žil tady 40 let a nikdy se nedostal do žádných problémů a nikdy ani žádné problémy nepůsobil. Občas křičel na místní děti, když si hrály příliš blízko jeho domu, ale to mi přijde celkem normální,“ doplnila Cookeová.

‚Nemocní lidé jsou společensky izolovaní‘

Lidé, kteří Maira znali, rovněž zmiňují, že trpěl psychickými problémy. V jednu dobu dokonce navštěvoval nedaleké centrum pro duševně nemocné. Poté, co skončil s návštěvami centra, začal pomáhat na místním zámku jako dobrovolník – působil zde jako správce hřiště.

Mair, který se v té době rozhovořil pro místní list Huddersfield Examiner, si práci dobrovolníka velmi pochvaloval. „Mohu upřímně říct, že mi to pomohlo více než všechny terapie a léky na světě. Mnoho lidí, kteří trpí duševní poruchou, jsou společenský izolovaní a odpojení od společnosti. Často se cítí jako bezcenní, hlavně když dlouho nemůžou sehnat práci,“ řekl tehdy Mair místním novinám.

Nabízí se pochopitelně otázka, jaké byly jeho politické postoje. Mair je totiž podezřelý z vraždy labouristické političky Jo Coxové, která patřila k táboru, jenž si přeje setrvání Británie v EU. Naopak Mair během útoku podle některých svědků vykřikoval heslo „Britain First“, což je mimo jiné název britského nacionalistického uskupení, které si přeje Unii opustit.

‚O brexitu mezi námi nemluvil‘

Jeho bratr nicméně uvedl, že Mair se o politiku nezajímal. „Mám problém uvěřit tomu, co se stalo. Můj bratr není násilnický a v podstatě není ani politicky zaměřený. Dokonce ani nevím, koho volí,“ uvedl jeho bratr Scott, který zároveň vyjádřil upřímnou soustrast zabité političce a její rodině.

Podobně jeho povahu hodnotí i další sousedé. „Nemyslím si, že patřil k nějaké politické straně a nikdy jsem ho ani neslyšela vyjadřovat nějaké názory ohledně Evropy nebo něco takového. Pro nás to byl jen Tommy – místní chlapák, kterého jsme znali,“ dodala sousedka Cookeová pro deník Telegraph.

Vodítkem by tak mohl být časopis S. A. Patriot, který vydávalo hnutí White Rhino Club, jež se zastávalo politiky apartheidu. Mair byl totiž podle Telegraphu „jedním z prvních odvěratelů a podporovatelů časopisu S. A. Patriot“. Časopis se podle vlastních slov chtěl vymezovat proti „multikulturním společnostem“ a „expanzivnímu islámu“.

Americká organizace na ochranu lidských práv Southern Poverty Law Center dnes podle agentury AP uvedla, že má videozáznamy, na kterých Mair vystupuje jako stoupenec americké krajně pravicové Národní aliance. Zatčený Brit si podle organizace koupil v roce 1999 od aliance bělošských rasistů manuál, který kromě jiného obsahuje návod, jak si vyrobit pistoli.

Extremistickou Národní alianci, která má po celých Spojených státech desítky poboček, založil William Pierce, jež byl podle Southern Poverty Law Center „americkým neonacistou číslo jedna“. Jeho román The Turner Diaries (Turnerovy deníky) byl jednou z inspirací pro Timothyho McVeigha, který v roce 1995 vyhodil do povětří budovu federálních úřadů v Oklahoma City a zabil při tom 168 lidí. Pierce zemřel v roce 2002 ve věku 69 let.

‚Zlovolná sdělení‘ a pozastavená kampaň

K vraždě političky Jo Coxové, z níž je teď 52letý Mair podezřelý, došlo ve čtvrtek odpoledne. Labouristická politička byla celkem třikrát postřelena – z toho jednou do oblasti obličeje – a několikrát pobodána nožem. Lékař ji prohlásil za mrtvou zhruba tři čtvrtě hodiny po napadení. Podle místní policie při útoku utrpěl zranění také 77letý muž, který je však mimo ohrožení života.

Později vyšlo najevo, že politička se v minulosti obrátila na policii poté, co obdržela „zlovolná sdělení“. Britská policie kvůli tomu podle agentury Reuters v březnu zatkla a pokárala jednoho muže, který ale nebyl Mair.

Její smrt vyvolala v Británii obrovskou odezvu a odsoudili ji politici napříč politickým spektrem. Oba tábory – tedy „pro“ i „proti“ EU – zároveň pozastavily svoji kampaň před blížícím se referendem o vystoupení z EU. Vraždu odsoudilo i hnutí Britain First, jehož název útočník podle některých svědectví vykřikoval, a od celé věci se prostřednictvím místopředsedkyně distancovalo. Referendum o vystoupení se bude konat příští týden, ve čtvrtek 23. června.

Čtěte také: Kvůli brexitu postřelili a pobodali poslankyni. Zemřela v nemocnici

Top Gear je proti brexitu. Clarkson vyjádřil podporu Cameronovi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články