Škodná v Bakalově revíru. Kdo je miliardář, který útočí na uhlobarona?

Škodná v Bakalově revíru. Kdo je miliardář, který útočí na uhlobarona?Týdeník ECHO 1
Homepage
Tomáš Pergler
Sdílet:

Bývá označován za dravce nebo nájezdníka. Slovenský finančník Pavol Krúpa má stejnou podnikatelskou krevní skupinu jako majitelé finančních skupin Penta nebo J&T. Přestože se jim nevyrovná v objemu spravovaného majetku, projevuje o to větší smělost při investičních výbojích do vyhlédnutých firem, a jak se ukázalo při legendárním zbohatnutí bývalého premiéra Stanislava Grosse, nebojí se ani kontroverzních obchodů. Pro letošní léto si však třiačtyřicetiletý šéf skupiny Arca Capital vybral opravdu silné sousto – pokouší se zmáčknout kolegu z první miliardářské ligy Zdeňka Bakalu.

Zprávu o Krúpově útoku na společnost NWR, která ovládá černouhelné doly OKD, přinesly na začátku července trochu paradoxně Bakalovy Hospodářské noviny. Většinový majitel Arca prý začal skupovat akcie a dluhopisy zadlužené firmy s cílem získat vliv na její vedení a případně ho zažalovat. Po pár týdnech, posílen stovkami milionů korun, jež krátce předtím vydělal na burze díky vydařené spekulaci na růst ceny akcií operátora O2, Krúpa prozradil více. Týdeníku Euro řekl, že chce v NWR dosáhnout pětiprocentního podílu, tím získat právo svolávat mimořádnou valnou hromadu a otevřít „podezřelé“ okolnosti doprivatizace OKD nebo slavného úpisu akcií NWR. To se dá těžko přeložit jinak než jako otevřený útok na Bakalu, jenž by se bez ovládnutí dolů a prodeje akcií nadřazené společnosti pohyboval v žebříčcích boháčů mnohem níže. A ohrožený se může cítit také premiér Bohuslav Sobotka, který před více než deseti lety asistoval při přihrávce OKD Bakalovi.

Od šatů z výprodeje k milionům

Člověk nemusí trpět přemírou fantazie, aby ho napadlo vysvětlení, že Krúpa může být ve skutečnosti jen vykonavatel v cizím zájmu. Některé komentáře takový směr uvažování nadhazují. Jako pravděpodobný „beneficient“ takové akce se logicky nabízí ministr financí Andrej Babiš, jehož noviny se loni do Sobotky v souvislosti s privatizací OKD tvrdě pustily. Předseda ANO a majitel Agrofertu také nedávno svým kolegům ve vládě vyčetl, že jdou Bakalovi na ruku, když prosazují předčasné důchody pro horníky. Krúpa navíc před lety podpořil Babišovo vtrhnutí do politiky s hesly o ukončení korupce a potřebou vlády odborníků. Jsme tedy svědky pokusu o další ekonomicko-politický převrat?

Pohled na Krúpovu pestrou podnikatelskou historii nabádá spíše ke střízlivější interpretaci. Je téměř jisté, že jemu samotnému jde především o zisk neboli dosažení výkupu svého podílu Bakalou za výhodné ceny – a k tomu používá i mediální nátlak. Přinejmenším to jde dohromady s jeho stylem, který evokuje vzpomínky na období budování kapitalismu v 90. letech.

Krúpa je v zásadě klasickým typem ultraracionálního a zároveň agresivního investora, který spojuje chladnou kalkulaci s ideálně načasovanými výpady. Do vydělávání se pustil ještě za studií. Po sametové revoluci vsadil na dovoz značkového oblečení z Rakouska, kde nakupoval ve výprodejích a pak s přirážkou prodával na Slovensku. Na cestu k prvním milionům vykročil, až když začal na vysoké škole společně se spolužákem Petrem Krištofovičem prodávat pojištění nebo stavební spoření. Jako podomní finanční zprostředkovatel měl zřejmě talent, protože jednu smlouvu podepsal také s manželkou současného premiéra Roberta Fica.

Celý článek si přečtěte v aktuálním čísle Týdeníku ECHO

Sdílet:

Hlavní zprávy

Spiknutí neinformovaných

KOMENTÁŘ

Minule jsem tu psal o nešťastném zvyku českých politiků zaujímat vyhrocená stanoviska ke světovému dění – čím odlehlejší, tím lépe. Spekulace zní, že politici ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články