Lidé postižení nákazou z vody v Dejvicích dostanou 5000 korun

Kontaminovaná voda

Lidé postižení nákazou z vody v Dejvicích dostanou 5000 korunAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Lidé, kteří kvůli střevním potížím způsobených znečištěnou vodou v pražských Dejvicích a Bubenči museli vyhledat lékaře nebo skončili v nemocnici, dostanou odškodné. Pražské vodovody a kanalizace vyplatí pět tisíc korun těm, kteří donesou zprávu od lékaře, hospitalizovaní dostanou řádově více. Vodohospodáři navíc nebudou zákazníkům v postižené oblasti účtovat vodné ani stočné. Ve středu by měli hygienici oznámit, zda už je voda pitná.

Lidé, kteří budou chtít od vodáren odškodnění, se musí prokázat lékařskou zprávou. Podle Zdeňky Jágrové z pražské hygienické stanice lékařskou pomoc dosud vyhledalo 160 až 200 lidí. O odškodnění mohou žádat i právnické osoby kvůli ušlému zisku, například restaurace, provozovatelé služeb i třeba zubaři, kteří nemohli kvůli závadné vodě ordinovat.

Situace se v pražských Dejvicích lepší, ze 30 vzorků odebraných v neděli byly jen dva nevyhovující. Pracovníci vodáren začali v úterý ráno v Dejvicích hledat slepé rameno, kterým podle jejich předpokladu přitekla znečištěná voda. Pomocí kamerového systému prohledali zatím asi polovinu kilometrového úseku. Dál mohou pokračovat, až vyhloubí další výkopy, kterými půjde kameru do potrubí spustit.

Výsledky hledání ale nemají vliv na to, kdy budou moci obyvatelé Dejvic a Bubenče znovu pít vodu z kohoutku. Očekává se, že to hygienická služba povolí ve středu po vyhodnocení testů.Zatím lidé nemohou vodu pít, vařit z ní, čistit si s ní zuby nebo mýt obličej. Po ohřátí nad 65 stupňů je možné vodu použít pro mytí nádobí, umýt se v ní mohou děti i těhotné. Vodu je třeba ale nechat odtéct. Vodohospodáři žádají odběratele, aby vodu z kohoutků odtáčeli, aby se voda s vyšším obsahem chloru dostala do celé distribuční sítě.

Čtěte také: Průjem v Dejvicích. Svolá primátorka krizový štáb?

Voda se kvůli několika nevyhovujícím vzorkům stále nedá označit jako pitná, testy dalších vzorků probíhají právě teď a jejich výsledky by měly být známy dnes v noci nebo ve středu ráno, uvedl pro ECHO24.cz mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Zda by se pitná voda mohla do dejvických vodovodů vrátit během středy, jak se předpokládalo, však zatím nepotvrdil.

Kvůli havárii vodovodního potrubí v Dejvicích je od víkendu bez pitné vody asi 32 000 lidí. Voda obsahuje vyšší koncentrace koliformní bakterie, která bývá přítomna ve fekáliích. Lidé měli po požití vody střevní potíže, asi 130 muselo vyhledat lékaře a dva byli dokonce hospitalizováni. 

Za kontaminaci pravděpodobně může slepé rameno potrubí, kterým se do sítě dostaly bakterie. Vodohospodáři předpokládají, že při poklesu tlaku v potrubí při výměně vodoměrů koncem minulého týdne z něj byla podtlakem nasátá stojatá voda, ve které byly koliformní bakterie přítomny. Po slepé přípojce, jež není zakreslena v mapě, pátrají v průběhu dneška a zítřka vodohospodáři asi na kilometrovém úseku mezi vodojemem Andělka a hotelem Diplomat pomocí kamerového systému.

Čtěte také: Odškodné za průjem a ušlý zisk půjde do desítek milionů

Podobná situace s kontaminovanou vodou se v Dejvicích odehrála i v srpnu minulého roku. Tehdy PVK opravovaly porouchaný vodovod, ve kterém poklesl tlak a následně se do potrubí dostala znečištěná voda.

PVK hlásí denně v průměru až dvacet havárií vody. Přemnožení bakterií v kohoutkové vodě se musí v Praze řešit přibližně třikrát do roka, což staví hlavní město na horší místo než zbytek republiky i další evropské metropole. Příčinou je často nevyhovující staré potrubí, některé jeho části jsou dokonce starší než sto let. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz