Platí hlasy bez razítek? Turecká opozice se chce soudit
turecké referendum o ústavní změně
Hlavní turecká opoziční strana dnes vyzvala ke zrušení výsledků nedělního referenda o ústavní reformě. Hlasování a sčítání hlasů podle ní provázely podvody. Místopředseda Lidové republikánské strany (CHP) Bülent Tezcan řekl, že je strana připravena podat stížnost k tureckému ústavnímu soudu, pokud to bude třeba, pak i k Evropskému soudu pro lidská práva. Další opoziční formace prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) oznámila, že do výsledku byly započteny až tři miliony neplatných hlasů, což stačí ke zvrácení výsledku.
Opozice žádá přepočtení části hlasů a poukazuje na to, že komise uprostřed hlasování oznámila, že do výsledku započítá i lístky, na nichž nebyla její oficiální razítka. S tím však nesouhlasí šéf volební komise Sadi Güven. Podle něj jsou obálky i hlasovací lístky vydané volební komisí platné bez ohledu na to, zda byly označeny razítkem.
Stockholmské centrum pro svobodu (SCF) upozornilo, že rozhodnutí odporuje tureckému volebnímu zákonu. Podle něj mají být lístky před hlasováním označeny, aby mohly být považovány za platné. Další článek tohoto zákona říká, že lístky bez označení platné nejsou.
Podle SCF pracovníci volebních komisí za normálních okolností spočítají obálky i lístky před hlasováním a razítkem jich označí přesně tolik, kolik jmen je na volebním seznamu jejich okrsku.
Šéf volební komise Güven ale v neděli prohlásil, že platné budou všechny lístky, i ty bez razítek, pokud se neprokáže, že pocházely z jiného místa než z volební místnosti. Problém je také razítko, jímž voliči na lístcích označovali buď slovo ano, nebo ne. Byl na něm výraz volba, ale v provincii Hatay dostali lidé razítko se slovem ano. Tato razítka sice byla později stažena a nahrazena správnými, avšak značky se slovem ano byly podle SCF nalezeny ve 159 hlasovacích urnách.
Právní zabezpečení tureckého ústavního referenda nebylo podle mezinárodních pozorovatelů dostatečné. Za problematické považují pozorovatelé změny učiněné při sčítání na poslední chvíli i podmínky kampaně. Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na pondělní tiskové konferenci rovněž konstatovali, že podmínky předreferendové kampaně nebyly pro všechny stejné.
Předseda ústřední volební komise Sadu Güven dnes řekl, že rozhodnutí započítat také oficiálně neoznačené lístky vláda učinila i v minulosti. Pro uznání neplatnosti hlasu je podle něj třeba dokázat, že lístek byl do volební místnosti přinesen zvenčí. Prohlásil, že pro změnu se vyslovilo o 1,25 milionu lidí více než pro její zamítnutí. Přiznal ale také, že neví, kolik neoznačených lístků bylo do výsledku započítáno.
Více o výsledcích zde: Erdogan děkuje národu. Turci těsně odhlasovali větší moc pro prezidenta
Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyzvala tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby po nedělním referendu o ústavní změně vedl dialog se všemi politickými stranami. Turci v referendu podpořili navržené ústavní změny těsnou většinou hlasů, ale opozice s výsledkem nesouhlasí a chce vyvolat přepočítání části hlasovacích lístků.
„(Německá) vláda očekává, že turecká vláda teď po tvrdé kampani usiluje o dialog se všemi politickými silami ve společnosti,“ sdělila Merkelová v reakci na vývoj v Turecku. Spolu s ní se k prohlášení připojil ministr zahraničí Sigmar Gabriel.