Fízlování a lži. Chovanec si opět stěžuje na Babišova média
MINISTŘI VE STŘETU
Další kolo vzájemného osočování se rozjelo mezi ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Jejich rozkol začal kvůli loňské reorganizaci policie a také kvůli zveřejnění tzv. Šlachtovy zprávy v Babišově tisku. Nyní Chovanec zveřejnil sms zprávu od novinářky z Lidových novin, která má ukazovat na rozkol v řadách ČSSD. Ten to označil za lži, spekulace a fízlování.
„Dobrý den, pane ministře, narazili jsme u několika lidí na informaci, že jste zkoušel s Lubomírem Zaorálkem konzultovat, zda by se po sněmovních volbách nepostavil do čela strany. Chtěla jsem Vás požádat, jestli byste to mohl okomentovat. A druhá věc je Vaše předvánoční schůzka s Andrejem Babišem v hotelu Augustine – týkala se možnosti povolební spolupráce?,“ napsala redaktorka Lidových novin Chovancovi.
Ten sms zprávu zveřejnil na svém Twitteru s komentářem, že se jedná o snahu deníku rozklížit sociální demokracii. „LN pokračují ve volební kampani. Cíl: rozklížit socdem před sjezdem. Za cenu lží, spekulací a fízlování,“ napsal.
LN pokračují ve volební kampani. Cíl: rozklížit socdem před sjezdem. Za cenu lží, spekulací a fízlování. pic.twitter.com/Rmnld15bFU
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) 12. ledna 2017
Jedná se přitom o další kapitolu střetů mezi ministrem vnitra a deníky, které Babišovi patří. Vše rozpoutala loňská reorganizace policie, kterou připravilo ministerstvo vnitra a která se Babišovi nelíbila. MF Dnes totiž tenkrát uveřejnila část tajné zprávy, která byla určena výhradně pro členy poslanecké komise a kterou sepsal šéf tehdy ještě existujícího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. „Hnus,“ reagoval na to Chovanec a zároveň si stěžoval, že o majiteli listu se nepíše, ale o něm, sociální demokracii či policejní inspekci ano.
V polovině srpna se strhla roztržka kvůli článku o nájmech za kanceláře policistů a hasičů. I tenkrát Chovanec označil informace listu za lži. Lidové noviny totiž napsaly, že policie platí za prostory v Nuslích více než 40 milionů korun ročně. Částka ale nebyla podle vnitra správná.
Babiš a Chovanec spolu svádějí boj i na politické úrovni. Po sporech kolem loňské reorganizace, kterou Chovanec i přes odpor hnutí ANO podepsal, to začalo vypadat, že si oba muži dělají naschvály. Babiš například v rámci vyjednávání o státním rozpočtu odmítl dát Chovancovi tři miliardy, které ministr vnitra žádal na zvýšení počtu policistů a boj proti terorismu. Podle ministra financí má totiž resort peněz dost.
Na začátku srpna se zase oba muži „střetli“ v otázce boje s daňovou kriminalitu. Chovanec totiž avizoval vznik finanční policie, která by se měla zabývat daňovou kriminalitou. Oznámení ale přišlo těsně poté, co šéf celní správy, která spadá pod Babiše, žádal, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy.
Chovanec přitom nebyl jediný, kdo si stěžoval na velký vliv ministra financí v jeho tisku. Výsledkem je přijetí novely zákona o střetu zájmů, která upravuje vlastnictví médií členy vlády a která prošla díky velké podpoře koaliční ČSSD a KDU-ČSL.