Bostonský atentát: USA měly varování, ale agent FBI to nechal být

Bostonský atentát: USA měly varování, ale agent FBI to nechal být
Boston před rokem po útoku bratrů Carnajevových. Foto: ČTK/AP
1
Krátké zprávy
Sdílet:

Americké úřady včetně tajných služeb nevěnovaly v roce 2011 náležitou pozornost informacím, které mohly upozornit na chystaný teroristický útok na bostonský maraton. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zprávy inspektorů dohlížejících na činnost amerických zpravodajských služeb.

Svou vinu na tom měla šumy v komunikaci jak mezi jednotlivými americkými rozvědkami, tak mezi Spojenými státy a Ruskem. Ruská tajná služba varovala americké kolegy, že by atentátník Tamerlan Carnajev mohl představovat nebezpečí. Nedostatek dalších informací ale vedl k tomu, že americké úřady riziku nevěnovaly dostatečnou pozornost.

Zpráva uvádí, že americké úřady později případ uzavřely, protože Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nenašel pojítko mezi Carnajevem a terorismem. Po obdržení informace z Ruska týkající se obvinění, že Tamerlan Carnajev je přívržencem radikálního islámu, FBI zaslala ruským zpravodajcům dva dopisy s žádostí o další informace. Na tyto dopisy však ruská zpravodajská služba neodpověděla.

Ve zprávě inspektorů se navíc píše, že agent FBI pověřený vyhodnocením hrozby ze strany Carnajeva, nekontaktoval místní úřady v Bostonu, nenavštívil místní mešitu, ani nehovořil s ženou nebo přáteli podezřelého.

Za teroristickým útokem na bostonský maraton stál právě šestadvacetiletý Tamerlan, který během přestřelky s policií po atentátu zahynul, a jeho jeho mladší bratr Džochar. Ten byl zatčen a nyní mu hrozí trest smrti. Při útoku v cíli bostonského maratonu 15. dubna 2013 vybuchly dvě nálože v tlakových hrncích, které zabily tři lidi a 264 dalších zranily.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz