Rádio na území islamistů. Hudba znít nesmí, nahradilo ji mečení koz
syrské radio fresh
Na nařízení islamistů, podle kterých ženské moderátorky nebo vysílání hudby uráží islám, reagoval provozovatel syrského rádia svérázným způsobem. Raed Fares, který vede rozhlasovou stanici Radio Fresh, nahradil hudbu pouštěním zvířecích skřeků a hlasy žen jsou strojově upravené tak, aby zněly jako mužské. O příběhu Farese, který přežil už několik útoků islamistů, informoval server britské BBC.
„Snaží se nás donutit, abychom zastavili vysílání hudby naživo. Tak jsme začali pouštět zvířecí zvuky jako sarkastické gesto proti nim,“ uvedl Fares, kterého si několikrát všimla také světová média. Například britský Telegraph ho označil za jednoho z nejznámějších občanských novinářů v Sýrii.
Na stanici Radio Fresh se tak ozývá například mečení koz, cvrlikání ptáků nebo kvokání kuřat. Fares pouští také zvuky jako tikání hodin, exploze, svištění střel nebo řev fotbalových fanoušků.
Odmítl i další nařízení islamistů z fronty An-Nusra, které zakazovalo ženské moderátorky. V Radio Fresh nechává ženy i nadále číst zprávy s tím, že jejich hlasy upravuje počítač. Podle informací BBC zní pak spíše jako roboti než jako muži.
Je s podivem, že rozhlasová stanice Radio Fresh nepřestala pod vládou islamistů vysílat. BBC vysvětlila tuto skutečnost tím, že fronta An-Nusra je patrně o něco tolerantnější než Islámský stát. Kromě toho v oblasti na severozápadě Sýrie, kde rádio sídlí ve městě Kafranbel, bojuje podle BBC o kontrolu několik skupin a v oblasti je chaos.
Sám provozovatel rádia Fares přežil už několik útoků, při kterých se ho islamisté pokusili zabít. Zaútočila na něj například dvojice mužů s kalašnikovy a nechali ho ležet v kaluži krve na ulici. Utrpěl také zlomeniny žeber, poškození ramene a měl proraženou plíci.
„Zkusili to už pětkrát. Až se to stane, tak se to stane. Ale zatím neuspěli. Zkouším přežít, ale když to nepůjde – v pořádku,“ říká 44letý Fares, který je otcem tří dětí.