Putin: Asad bojuje s teroristy, proto mu pomáháme
Putin před setkáním s Obamou
Syrskou krizi je možné řešit jen upevněním státní moci v této zemi. V rozhovoru, který bude v neděli vysílat americká televize CBS, to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Ten rovněž obhajoval dodávky ruských zbraní syrskému režimu Bašára Asada, který podle něj nebojuje proti opozici, ale proti teroristickým organizacím. Úryvky interview stanice zveřejnila na svém webu.
Rusko je dlouholetým spojencem syrského prezidenta Bašára Asada a v poslední době výrazně zvýšilo dodávky zbraní do Sýrie. Moskva tvrdí, že cílem posílení její vojenské přítomnosti není podpora Asada, ale boj proti Islámskému státu. O ruských záměrech na Blízkém východě chce v pondělí s Putinem v New Yorku hovořit americký prezident Barack Obama.
„V Sýrii je pouze jedna jediná správná armáda. A to je armáda prezidenta Bašára Asada,“ řekl Putin s tím, že proti této armádě bojují složky, které někteří z mezinárodních partnerů považují za opozici. „Ve skutečnosti Asadova armáda bojuje proti teroristickým organizacím,“ dodal.
Putin připomněl, že Spojené státy poskytly bojovníkům z řad povstalců výcvik, většina z nich ovšem podle ruského prezidenta dezertovala i s americkými zbraněmi k radikálům z Islámského státu. „Podle mého názoru poskytnutí armádní podpory ilegálním složkám jde proti principům mezinárodního práva a Charty OSN. My poskytujeme asistenci pouze legitimní vládě,“ řekl Putin.
„Sýrie nesmí být novou Lybií“
„Neexistuje žádná jiná cesta, jak syrskou krizi vyřešit, než upevnění existujících státních institucí a pomoc těmto institucím v boji s terorismem,“ řekl ruský prezident. Zároveň konstatoval, že syrské vedení „je třeba povzbuzovat k dialogu se zdravou částí opozice v zájmu provedení reforem“.
V opačném případě Sýrii čeká osud Libye, řekl Putin. „Likvidace legitimní vlády vytvoří situaci, kterou vidíme v jiných částech regionu, například v Libyi, kde se rozpadly státní instituce. Podobnou situaci bohužel vidíme i v Iráku,“ dodal Putin.
Situace v Sýrii má být v pondělí hlavním tématem Putinova projevu na schůzi Valného shromáždění OSN. Americká média očekávají, že ruský prezident přednese nové návrhy na řešení syrské krize.
Čtěte také: Rusko se tajně posiluje v Sýrii, poslalo už 15 nákladních letadel
Rusko dnes ústy Ilji Rogačova z ministerstva zahraničí naznačilo, že by „teoreticky“ mohlo být ochotno se přidat ke koalici vedené Spojenými státy proti Islámskému státu. Ale pokud budou splněny jeho podmínky: do společného boje proti IS bude zapojen i ruský spojenec v Damašku Bašár Asad a mezinárodní vojenská operace v Sýrii bude mít mandát od OSN.
V Bagdádu vznikla koalice proti islamistům
V neděli se rovněž objevila zpráva, že Rusko, Sýrie, Irák a Írán založily v Bagdádu společné centrum pro analýzu situace na Blízkém východě a koordinaci boje proti radikální organizaci Islámský stát (IS). Zprávu o chystané zpravodajské a bezpečnostní spolupráci těchto zemí potvrdilo dnes irácké vojenské velení. Putin v rozhovoru pro americké televize uvedl, že o plánech na zřízení centra předem informoval USA a osobně také hlavy států Turecka, Jordánska a Saúdské Arábie.
Čtěte také: Putin se setká s Obamou. Kvůli Sýrii i Ukrajině
Podle ruských médií v Bagdádu již vzniklo „informační středisko“, ve kterém mají působit představitelé generálních štábů všech čtyř zmíněných zemí. Podle nejmenovaných vojenských a diplomatických zdrojů by na základě střediska mohl v případě úspěšné činnosti vzniknout koordinační výbor pro plánování vojenských operací proti Islámskému státu.
O nové struktuře již dříve informovala americká televize Fox News, avšak vzápětí Kreml i iráčtí představitelé tyto zprávy v dané chvíli popírali. „Je velice mnoho zpráv, které neodpovídají skutečnosti,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Irácký ministr zahraničí Ibráhím Džaafarí v pátek v New Yorku řekl, že ozbrojeným silám jeho země nepomáhají žádní ruští vojenští poradci.
Podle ruských médií má být hlavním úkolem bagdádského střediska sběr, zpracování a analýza informací o situaci v oblasti s ohledem na boj proti Islámskému státu. Ve velení středisku se důstojníci ze čtyř států mají střídat po čtvrtletích, začít mají Iráčané.