Lidé mají strach z terorismu. Obracejí se více na BIS

OBAVY Z ÚTOKU

Lidé mají strach z terorismu. Obracejí se více na BISNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Shutterstock
1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Lednový útok na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo, stupňující se násilí stoupenců takzvaného Islámského státu a pravděpodobně i nejnovější teroristický útok na muzeum Bárdá v hlavním městě Tuniska. Češi ze strachu před teroristy začali ve zvýšené míře posílat Bezpečnostní informační službě (BIS) postřehy k prošetření. Obávají se o děti a bezpečí svých rodin a nahlašují cokoliv neobvyklého. BIS občanům netradičně děkuje na svém webu. A všechny podněty prošetřuje.

Zprávu s titulkem Mnohokrát DĚKUJEME se BIS rozhodla reagovat na množící se podněty veřejnosti: lidé motivováni dramatickými událostmi ve světě službě posílají každý týden nejrůznější postřehy a informace, o kterých se domnívají, že by o nich BIS měla vědět. O poděkování jako první informoval server Česká justice.

Poděkování z webu BIS
Mnohokrát DĚKUJEME všem lidem, kteří – motivováni dramatickými událostmi ve světě – nám posílají různé zajímavé poznatky, informace a postřehy, o kterých se domnívají, že by je BIS, která mj. chrání stát, naši zem a naše občany před nebezpečím teroristických útoků, měla znát a vědět. Současně se omlouváme, že není v našich silách, abychom na každé sdělení odpovídali a poděkovali. Pisatele však ujišťujeme, že ani jediná jejich zpráva nekončí v koši.

„Těch věcí je celá řada. Musíme si uvědomit, v jaké mezinárodní situaci jsme. Přichází jeden průšvih za druhým a lidé jsou vystrašení. Mají z strach z čehokoliv neobvyklého, když například do jinak opuštěné stodoly v jejich sousedství vjíždějí auta. Bojí se o své rodiny, o děti,“ řekl deníku ECHO24.cz mluvčí BIS Jan Šubert.

Podle něj k nárůstu postřehů od občanů dochází zejména v posledních měsících, například kvůli útoku na redakci Charlie Hebdo ze začátku ledna: „Samozřejmě, přesně takové události lidi vystraší. Ve středu navíc přibyl útok v Tunisku, takže se to zřejmě nebude zklidňovat. Všem každopádně moc děkujeme, všechny jejich podněty prošetříme.“

Spolupráce se stovkou služeb a problém osamělých vlků

BIS ani další experti na bezpečnostní otázky se netají tím, že teroristický útok na Česko jako člena NATO a spojence USA je jen otázkou času. BIS už se v minulosti podařilo několik hrozících útoků odvrátit, známý je třeba zastavený útok na rádio Svobodná Evropa z přelomu tisíciletí.

Bezpečnostní informační službě pomáhají nejen podněty od veřejnosti, ale zejména vlastní zdroje a bohatý styk se zahraničím. „V oblasti ochrany před teroristy je pro nás spolupráce se zahraničními partnerskými zpravodajskými službami naprosto klíčová a nezastupitelná. Od vlády máme oprávnění spolupracovat se 104 službami 65 zemí světa. Nejintenzivnější kontakty probíhají s asi 60 službami, hlavně ze zemí Evropské unie,“ přibližuje Šubert s tím, že kontakty s partnery z EU jsou téměř každodenní.

Největším problémem dneška jsou podle BIS takzvaní osamělí vlci. Tedy lidé, kteří se radikalizují sami (například prostřednictvím agresivních džihádistických webů) a nikomu se nesvěří. Překazit útok takového člověka je téměř nemožné.

Čtěte také: Teroristé zavraždili 20 zahraničních turistů v tuniském muzeu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz