Irácké volby vyhrocují bezpečnostní situaci v zemi
První parlamentní volby od chvíle, kdy území Iráku před třemi lety opustili američtí vojáci, přináší velké množství bezpečnostních rizik. Země zažívá největší nepokoje od roku 2008, kdy jen v minulém týdnu zemřelo 160 lidí. Favoritem voleb je současný premiér Nouri al-Maliki.
„Teroristé vyzývali nás. Nyní vyzýváme my je. Mluvím ke všem Iráčanům – jděte volit a volte s nejlepším vědomím i svědomím. Protože jedině tak se dá bojovat proti terorismu,“ vzkázal al-Maliki iráckému lidu těsně před středečními volbami.
Situace se s blížícími volbami vyostřovala a právě dnes, v den voleb, dosahuje svého vrcholu. Po pátečních a pondělních bombových útocích, kdy zemřelo téměř 160 lidí, se irácké bezpečnostní složky snaží zajistit pro voliče co největší míru bezpečnosti. V celém Bagdádu je zakázáno jezdit autem. Policisté tak rozhodli, aby zabránili možným bombovým útokům.
Hlavním favoritem voleb je nynější premiér Nouri al-Maliki a strany jeho vládní koalice. Bývalý disident a předseda šíitské Islámské strany Dawa, který spolupracoval s USA se těší velké podpoře od voličů. Zejména protože se mu povedlo sestavit silnou vládu, která se snaží o stabilizaci situace v zemi.
„Chceme lepší život pro naše děti a vnuky, kteří kvůli špatné bezpečnostní situaci nemůžou ani na hřiště nebo do parku. Chceme lepší život pro všechny Iráčany,“ komentuje pro BBC své rozhodnutí jít k volbám Essam Shukr, jehož syn zemřel minulý měsíc vinou sebevražedného atentátníka.
Celkem je registrováno 22 milionů voličů a své hlasy mohou odevzdat v padesáti tisících místnostech po celém území Iráku a mnozí z nich neměli nárok na volební hlas automaticky. Někteří totiž museli bez poskvrny projít přísnou úřední rešerší. Své hlasy mohou voliči odevzdat v padesáti tisících místnostech po celém území Iráku.