81 mrtvých při náletech na Gazu, Tel Aviv ochránil systém Iron Dome
Nálety v Izraeli
Izraelské nálety proti cílům radikálního palestinského hnutí Hamas v Pásmu Gazy si za poslední tři dny vyžádaly 81 mrtvých a přes 500 zraněných. Mezi mrtvými je prý 22 dětí a 15 žen. S odvoláním na palestinské ministerstvo zdravotnictví to uvedl izraelský list Haaretz.
Izraelský soud ve středu nařídil propuštění tří ze šesti podezřelých z únosu a vraždy palestinského chlapce Muhammada abú Chudajra. Údajně byli součástí skupiny, která akci provedla, přímo se jí ale nezúčastnili. Hamas zveřejnil podmínky pro uzavření příměří, podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua však příměří "není na pořadu dne".
Tři z šesti podezřelých se k vraždě šestnáctiletého Palestince přiznali. Podle listu Haaretz se jedná o třicetiletého muže a dva nezletilé chlapce. Chudajr byl unesen minulou středu ve východním Jeruzalémě a podle výsledků pitvy byl upálen zaživa. Za hlavní motiv vraždy policie nadále považuje pomstu za předchozí smrt tří izraelských studentů.
Při jednom z nočních náletů na Pásmo Gazy dnes údajně zahynulo sedm civilistů včetně pěti dětí, což je podle agentury Reuters během nynější izraelské ofenzivy dosud nejvyšší bilance v rámci jediného útoku. Palestinské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že zhruba dvě třetiny všech obětí náletů tvoří civilisté.
Podle mluvčího izraelského ministerstva zahraničí střílí Hamas rakety "z domů a ulic a čtvrtí, v nichž žijí civilisté, a vystavuje je tak nebezpečí odvetných útoků".
Pět střel nad Tel Avivem
Izrael nálety reaguje na pokračující palestinské ostřelování Izraele raketami. Vláda židovského státu tvrdí, že radikálové odpálili přes 250 střel. Dnes ráno zachytil protiraketový systém Iron Dome pět střel nad Tel Avivem. Ostřelování si dosud nevyžádalo žádná vážná zranění, v jižních oblastech země ale ochromilo život.
Podle DPA ostřelují Palestinci z Pásma Gazy také jedinou izraelskou atomovou elektrárnu v Dimoně v Negevské poušti na jihu Izraele. Od středy v jejím okolí dopadly přinejmenším tři rakety, několik jich zachytil obranný systém Iron Dome.
Ozbrojené křídlo hnutí Hamas, brigády Kásam, zveřejnily podmínky, za kterých by byly ochotny přistoupit na příměří s Izraelem. Kromě ukončení blokády Pásma Gazy a vojenských operací na palestinských územích je to také propuštění zatčených Palestinců a ukončení "sabotážních akcí" proti smíření Hamasu s Fatahem. Izrael by prý měl také přestat klást překážky k uskutečnění výplaty 42.000 zaměstnanců Hamasu v Pásmu Gazy. Izrael prý naopak požaduje ukončení ostřelování svého území a nastolení klidu.
‚Nemůžeme udělat to, co udělali Rusové Čečencům‘
Premiér Benjamin Netanjahu však dnes v zahraničním výboru parlamentu prohlásil, že příměří není na pořadu dne. Odmítl tu zároveň návrh na odstřižení Pásma Gazy od dodávek vody a elektřiny. „Nemůžeme udělat to, co udělali Rusové Čečencům," dodal premiér.
Nálety Izraele na Pásmo Gazy vyvolaly protesty v mnoha muslimských zemích. V Jordánsku napadly asi tři stovky demonstrantů izraelské velvyslanectví, místní policii se však podařilo dav odrazit. Egypt otevřel pro zraněné Palestince hraniční přechod s Pásmem Gazy v Rafáhu. Ten byl přitom od června zcela uzavřený.
Izraelský premiér Netanjahu v pondělí naznačil, že Izrael by mohl sáhnout k pozemní operaci. Vláda již schválila povolání 40.000 záložníků. Podle armádního mluvčího Petera Lernera jich polovina již nastoupila do služby. Zdůraznil ale opět, že pozemní ofenziva je "poslední možností". O situaci v zemi bude dnes jednat Rada bezpečnosti OSN.
Čtěte také: VIDEO: Komando Hamasu vylezlo z moře, izraelská armáda ho rozstřílela