Jourová to spočítá Muskovi
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ČEKÁNÍ NA VELKOU VODU
Kvůli průsaku vody je do odvolání zavřený vstup do stanice Muzeum na lince metra C i výstup z ní. Důvodem je průsak vody z extrémních srážek. Ke vstupu i výstup ...
Věru Jourovou rozčílil Elon Musk. Nebo ji možná pobavila Muskova snaha uniknout předpisům o potírání dezinformací, takže česká komisařka ukáže nejbohatšímu muži planety, zač je toho loket. Na svém twitterovém účtu, tedy na Muskově platformě, Jourová tuto sobotu napsala „Bye, bye birdie“. Reagovala tak na zprávu, že Twitter odstupuje od kodexu o dezinformacích. Úplný jeho název zní „Kodex praxe EU v oblasti dezinformace“, do života byl uveden před rokem.
Tou dobou Musk Twitter ještě nevlastnil a je samozřejmě jeho dobrým právem dát teď „dobrovolným“ závazkům vůči Komisi, jako je „zpřetrhání finančních toků směrem k šiřitelům dezinformací“, sbohem. Ale Jourová a stejně tak její kolega, komisař pro vnitřní trh Thierry Breton, mají jiné pojetí dobrovolnosti. Muska upozorňují, že před úkolem bojovat s takzvanými dezinformacemi se neschová. Kodex o dezinformacích totiž bude součástí unijního zákona o digitálních službách (Digital Services Act). DSA začíná platit od srpna a stanoví, že kterákoliv z velkých IT společností může být za nedostatečnou snahu mazat dezinformace pokutována až do výše šesti procent ročního obratu firmy, což u globálních obrů budou závratné sumy.
Zřejmě definitivně tedy končí éra „dobrovolné“, ve skutečnosti vynucované spolupráce amerických platforem s Evropskou komisí. „Dobrovolná“ spolupráce začala v roce 2016, kdy Angela Merkelová a další politici, z Komise Věra Jourová, přiměli Facebook a další podobné firmy přistupovat na dobrovolné kodexy a protokoly slušného chování, jednak proti nenávistnému projevu, jednak právě proti dezinformacím.
ESEJ STANISLAVA KOMÁRKA
Jourovou jsme kvůli těmto snahám v Echu grilovali opakovaně. Obranná poloha, kterou zaujímala, spočívala v tvrzení, že tlaky zakázat, pokutovat a stíhat na sociálních sítích jsou v Bruselu velké a ona, pamětnice cenzury z komunistického Československa, ještě své kolegy brzdí. Je fakt, že do DSA patrně i díky jejím námitkám neprošla širší verze zákona, kdy by firmy byly nuceny mazat nejen ilegální, ale i škodlivý (harmful) obsah. DSA je nebezpečný jinak, ale v tomto bodě má Jourová velkou zásluhu.
Kde naopak své údajné instinkty nabyté za komunismu zradila, je její účast v tažení proti jakýmsi dezinformacím (jako dezinformace nepřátelského původu se ve stávající atmosféře může kvalifikovat skoro všechno, včera sem ředitel BIS generál Koudelka preventivně zařadil argumentaci proti smlouvě o obranné spolupráci s USA, ještě než měla opozice šanci přednést ji v parlamentu). A obzvlášť v tažení „elit“ proti Muskovi.
VYSEDĚT PORUŠENÍ SLIBU
Výstřední podnikatel a dolarový multimiliardář je terčem nepřátelských poznámek paní komisařky opakovaně od loňského podzimu, kdy firmu koupil. Jednou řekne, že Muskovi končí „časy Divokého západu“ (a to není kulturní stereotyp, v tomto případě antiamerický?), jednou si postěžuje, že se na Twitteru sama cítí stále nekomfortněji v sousedství ruských a čínských dezinfo. Komise prý Twitter a Google donutí, aby potírání ruské propagandy zintenzivnily. Loni jí vadilo, když Musk ve své firmě propouštěl, například v oddělení pro dezinformace... ale nevadilo jí, nebo to aspoň nedala najevo, když díky Twitter Files vyšlo najevo, jak firma v éře před Muskem potírala politické názory na pokyn FBI. Z kanárka v dole, který se tvářil, že díky tréninku z komunismu zazpívá vždycky, když ucítí cenzuru, se v Bruselu stal domestikovaný papoušek. A pokud do příští Komise za Českou republiku přijde Jozef Síkela, nebude to jiné. Náš ministr průmyslu je totiž eurokonformistou už teď.
TAYLOR SWIFT VS. ELON MUSK
ELON MUSK VS. BRITÁNIE