Elon Musk – padouch z bondovky, nebo hrdina boje za svobodu?
ECHO SALON O MUSKOVI
Jako o vítězi amerických prezidentských voleb se kromě Donalda Trumpa mluví také o Elonu Muskovi. Ke své veliké ekonomické moci a mediálnímu vlivu tak přidal i moc politickou, byla pro něj vytvořena funkce v rodícím se Trumpově kabinetu, na budoucího nejmocnějšího muže planety zřejmě má i značný neformální vliv. Elon Musk je jistě inspirativní postava – hodně lidí o něm hodně přemýšlí. Vnímán je ale velice rozporuplně, někdo ho vidí pomalu jako padoucha z bondovky, jiní s ním spojují velké naděje a už teď mu připisují třeba zásadní zásluhy o svobodu projevu.
Redaktor Týdeníku Echo Ondřej Štindl o Muskovi debatoval s politoložkou z pražské Fakulty sociálních věd Annou Shavit, ředitelem institutu H21 Adamem Růžičkou, spolušéfredaktorem serveru Page Not Found Jakubem Zelenkou a redakčním kolegou Martinem Weissem.
Nemálo lidí vidí v Elonu Muskovi nejdůležitějšího člověka dnešního světa. Vnímáte ho podobně?
Shavit: Elon Musk nepochybně je inspirativní osobnost, někdo jako Tony Stark v Iron Manovi. Každý ale máme nějaké svoje limity a Elon Musk je má taky. Je zvyklý, že dokáže, co chce, a často se mu to skutečně daří – třeba se Space X. Jeho pohled je ale také nějak omezený a teď může zkoušet podle něho proměnit celou Ameriku, protože zná to nejlepší řešení pro všechny ostatní, jenže tenhle přístup dlouhodobě nefunguje. Ale uvidíme. Vždycky se říkalo Nechoď, Vašku, s pány na led..., tak uvidíme, jak dlouho Elon Musk v té funkci ministra pro zlepšení efektivity vlády vydrží. Slova o tom, jak všechno ořeže a zefektivní, jistě mohou znít fantasticky. Sama jsem ale jako někdejší poradkyně politiků zažila, jaký jim přineslo šok, když přišli do Poslanecké sněmovny a zjistili, že existují nějaká pravidla a jejich funkce má nějaké limity. Elona Muska takový otřes taky čeká.
Weiss: Je otázka, jestli si Musk a někteří další lidé, kteří teď ve Státech přicházejí k moci, nemyslí, že by ta pravidla mohli zrušit. Před volbami se emotivně mluvilo o demokracii a nutnosti ji ochránit před fašismem. Lidé, kteří na takovou rétoriku naskakují, si představují internační tábory pro imigranty a nepohodlné menšiny a podobně. Ten posun ale může spočívat právě ve snaze zrušit nějaká pravidla. Jako když Trump a jeho tým by teď rádi převálcovali Senát a připravili ho o možnost schvalovat prezidentovy nominace. To je takový perónovsko-mussoliniovský přístup, abych tedy nepoužil „slovo na h“.
Celý text Echo Salonu a celou audio a video verzi najdete zde.